Kako je praćenjem i opozivom izbegnuta epidemija salmonele širom sveta

Kako je praćenjem i opozivom izbegnuta epidemija salmonele širom sveta

Kao i svaki drugi proizvedeni prehrambeni proizvod, čokolada može biti kontaminirana ako se ključni sastojci ili procesi pokvare. U prezentaciji na dan pre ECCMID-a za ovogodišnji Evropski kongres kliničke mikrobiologije i infektivnih bolesti (ECCMID 2023, Kopenhagen, 15-19. april), dr Johana Takkinen, glavni stručnjak za bolesti koje se prenose hranom i vodom u Evropskim centrima za Kontrola i prevencija bolesti (ECDC), Stokholm, Švedska, razgovaraće o drami kako se priča odvijala i o lekcijama naučenim iz izbijanja Salmonella Tiphimurium u Kinder čokoladnim jajima koja se vodi do belgijske fabrike čokolade.

„Da nije bilo jasnih i koordinisanih akcija širom Evrope i šire, možda je bilo mnogo hiljada više obolele dece, a potencijalno i mnogo smrti“, kaže dr Takkinen.

Vlasti u Velikoj Britaniji (Britanska zdravstvena bezbednosna agencija [UKHSA]) prvi put su podigle uzbunu na platformi za uzbunu EpiPulse koju je hostovao ECDC 17. februara 2022. godine, prijavivši grupu od 18 dece koja su prijavljena da su obolela od monofaznih infekcija Salmonella Tiphimurium od januara 2022. Od njih, sedam je hospitalizovano, a pet od sedam je imalo krvavu dijareju, ozbiljan simptom.

„Preliminarni intervjui sa prvim slučajevima ukazali su na Kinder čokoladne proizvode kao na moguće sredstvo zaraze. Nekoliko zemalja je tada počelo da izveštava o sve većem broju infekcija sa sojevima kao iu slučaju epidemije u Velikoj Britaniji“, objašnjava dr Takkinen. Do 18. februara, Francuska je prijavila svoja prva 2 slučaja, a do 18. marta prijavljeno je 59 slučajeva u pet zemalja.

Krajem marta 2022. godine, ECDC je koordinirao telekonferenciju sa pogođenim zemljama kada su četiri neljudska monofazna izolata S. Tiphimurium, genetski bliska ljudskim izolatima, identifikovana u javnoj bazi podataka. U roku od nedelju dana potvrđeno je da ovi izolati potiču iz jedne određene belgijske fabrike čokolade. Pre toga je bilo teško utvrditi koja je fabrika ili fabrike u pitanju jer postoje četiri fabrike u Evropskoj uniji koje proizvode Kinder čokoladu u velikim količinama. Ovi novi mikrobiološki dokazi omogućili su različitim agencijama da fokusiraju svoja istraživanja na jednu fabriku.

U međuvremenu, Agencija za standarde hrane (FSA) u Velikoj Britaniji i Uprava za bezbednost hrane (FSA) u Irskoj i UK FSA odlučili su da 2. aprila povuku određene proizvode Kinder Chocolate (uključujući jaja Kinder Surprise). Vlasti su 8. aprila, sada uverene da je fabrika identifikovana, naredile da se fabrika čokolade (Ferrero) zatvori, a dva dana kasnije izdale su globalno povlačenje proizvoda iz fabrike. Upozorenje je stiglo do 130 zemalja, a pored 401 slučaja identifikovanog u EU i UK zajedno (Velika Britanija je imala najviše slučajeva, sa 128), dodatni slučajevi su identifikovani u Švajcarskoj (49) i Kanadi (4) i SAD ( 1)—dajući ukupno 455 slučajeva u 17 zemalja. ECDC i EFSA su takođe objavili brze procene epidemije kako bi javnost bila ažurirana.

Deca mlađa od 10 godina činila su većinu prijavljenih slučajeva (86%), a oko dve trećine (61%) su bile žene. Zaražen je i jedan broj odraslih osoba (27), većina od 21 do 40 godina i žena (18 od 27). Među ovim odraslim osobama bilo je nekoliko muškaraca i žena u starosnim grupama 41-70 godina. Od 349 analiziranih slučajeva, 28% je bilo dovoljno ozbiljno da bude hospitalizovano, a mnogi su imali simptome kao što je krvava dijareja. Od 179 intervjuisanih slučajeva (uglavnom preko članova porodice), 170 (95%) je prijavilo da su tamo jeli vrste Kinder čokoladnih proizvoda koji su proizvedeni u umešanoj belgijskoj fabrici.

Testiranje više proizvoda iz fabrike rezultiralo je sa 81 pozitivnim uzorkom na salmonelu, sa dva različita soja, u belgijskoj fabrici između 3. decembra 2021. i 25. januara 2022. (većina putem PCR-a). Vlasti su procenile da se prvobitni događaj kontaminacije dogodio pre decembra 2021; jedan finalni proizvod je pozitivno identifikovan kao kontaminiran salmonelom 3. decembra, a prvi slučaj sa progresijom simptoma bio je 12. decembra.

Zbog vremena potrebnog za prelazak sa proizvodnje na maloprodajne objekte, većina ranih slučajeva počela je da se pojavljuje u januaru 2022. Rezervoar za bezvodnu mlečnu mast (poznatu kao mlaćenica) identifikovan je kao žarišta za kontaminaciju, a dolazi bezvodna mlečna mast iz fabrike u Italiji koja je bila negativna na salmonelu. Fabrika Ferrero je prošla kroz nekoliko krugova čišćenja i dezinfekcije pre nego što je ponovo puštena da se otvori 17. juna 2022., na tri meseca sa uslovima, ali je stalna licenca za proizvodnju ponovo izdata 17. septembra 2022. godine.

Dr Takkinen kaže: „Deca su bila u veoma visokom riziku od ove epidemije, sa nekoliko čokoladnih proizvoda, ali uglavnom čokoladnim jajima koja su bila pogođena uoči Uskrsa. Samo kroz intenzivnu saradnju sa multidisciplinarnim timovima stručnjaka za javno zdravlje (mikrobiolozi, epidemiolozi) i redovnim unakrsnom sektorska komunikacija (javno zdravlje — bezbednost hrane) su vlasti bile u stanju da spreče razornu globalnu epidemiju.“

Ona dodaje: „Takođe je ključno u sprečavanju eskalacije epidemije bilo efikasno rano otkrivanje slučajeva putem nadzora salmonele u Velikoj Britaniji i rana verifikacija epidemije koja se brzo razvija u više zemalja zahvaljujući brzim odgovorima zemalja.“