„Pošto je Mađarska zemlja bez izlaza na more, zavisi od solidarnosti njenih suseda. Čak i da bi sada prestali da dobijaju gas iz Rusije, potrebni su im susedi koji im nude tranzitne rute“, rekla je ona.
Simson je podsetio da plan za privremene uštede gasa koji su odobrile zemlje članice EU predviđa da u slučaju potpunih prekida njihovog snabdevanja, susedne zemlje pomognu alternativnim putevima snabdevanja.
„Ali da biste to tražili, morate i da date svoj doprinos. To znači da svaka država članica sada u ovoj fazi priprema svoje planove kako da uštedi gas“, objasnio je predstavnik Evropske komisije.
Podsetićemo da su ministri energetike zemalja EU postigli politički dogovor o dobrovoljnom smanjenju potrošnje gasa naredne zime.
Plan uključuje obavezujući cilj od 15 odsto smanjenja potrošnje u vanrednim situacijama, kao što je ozbiljan prekid snabdevanja iz Rusije, iako dozvoljava određene izuzetke za posebno ranjive zemlje ili one koje su sastavni deo mreže bloka u celini. .
Jedina zemlja koja je glasala protiv predloga Evropske komisije bila je Mađarska. Podsetimo, njen ministar spoljnih poslova Peter Sijarto nedavno je otišao u Moskvu da pregovara o dodatnim isporukama plavog goriva iz Rusije.