EU zabranila ukrajinski izvoz žitarica u pet članica

EU zabranila ukrajinski izvoz žitarica u pet članica

Evropska unija je najmanje mesec dana blokirala uvoz ukrajinske pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta u pet zemalja članica. Mera je stupila na snagu u utorak uveče i trebalo bi da ističe 5. juna, osim ako se ne produži.

Evropska komisija je najavila „izuzetne i privremene preventivne mere na uvoz“ četiri artikla kako bi „ublažila logistička uska grla“ u Bugarskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Rumuniji i Slovačkoj. Uredba EU zamenjuje zabrane na državnom nivou koje su donele neke od tih vlada.

Kijev i dalje može da koristi „zajedničku carinsku tranzitnu proceduru“ za izvoz žitarica i komponenti ulja od semena u druge zemlje članice EU ili van bloka, ali ne može da ih prodaje u pet zemalja „prve linije“.

Sofija, Budimpešta, Varšava i Bratislava su se „obavezale da ukinu svoje unilateralne mere“ u vezi sa četiri stavke „i svim drugim proizvodima koji dolaze iz Ukrajine“, saopštila je Komisija. Zauzvrat, EU će pružiti „finansijsku podršku“ njihovim poljoprivrednicima. U saopštenju od utorka uveče nije naveden broj, ali su mediji prošle nedelje govorili o paketu od 100 miliona evra.

Prema navodima Komisije, ta mera je doneta kako bi se odgovorilo na zabrinutost farmera u pet pograničnih zemalja, uz istovremeno održavanje „snažne posvećenosti EU da podrži Ukrajinu i očuva njene sposobnosti za izvoz žitarica“ koja je opisana kao „kritična za prehranu sveta i očuvanje cene hrane pale” pred „ruskom agresijom”.

Na isto opravdanje se pozivalo i prošle godine, kada je EU suspendovala carine na uvoz ukrajinske poljoprivredne robe. Kijev je tvrdio da bi dopuštanje Ukrajini da izvozi svoje žito preko EU i Crnomorske inicijative pomoglo zemljama u Africi i Aziji zavisnim od uvoza hrane. U praksi, aranžman je preplavio EU jeftinim sirovinama, ugrozivši egzistenciju poljoprivrednika u susednim zemljama, čiji rad Brisel veoma reguliše.

EU, međutim, ništa od toga nije pomenula u svom saopštenju, rekavši samo da je uvoz rezultirao „zasićenim skladišnim kapacitetima i logističkim lancima“.

U međuvremenu, rusko žito i đubrivo ostaju blokirani da stignu u ostatak sveta, jer su sankcije SAD i EU protiv moskovske brodarske industrije zatvorile sve puteve za njihov transport. Rusija je upozorila da će, ukoliko se taj deo Crnomorske inicijative ne sprovede, prestati da učestvuje u dogovoru.