ISTANBUL – Broj naftnih tankera koji čekaju u Crnom moru da prođu kroz istanbulski moreuz Bosfor na putu ka Mediteranu porastao je u petak na 20, saopštila je pomorska agencija Tribeca, dok je Turska vodila pregovore o rešavanju spora oko osiguranja, prenosi Rojters.
Odbacujući pritisak iz inostranstva u vezi sa sve dužim redom, turske pomorske vlasti saopštile su u četvrtak da će nastaviti da blokiraju naftne tankere kojima nedostaju odgovarajuća pisma osiguranja i da im je potrebno vreme za provere.
Zaostatak brodova stvara rastuću nelagodu na tržištima nafte i tankera i dolazi kada G7 i Evropska unija uvode gornju granicu cene ruske nafte. Milioni barela nafte dnevno kreću se južno od ruskih luka preko turskih moreuza Bosfor i Dardanele u Sredozemno more.
Pomorske vlasti su saopštile da je u slučaju nesreće u kojoj je učestvovalo plovilo koje krši sankcije moguće da šteta neće biti pokrivena od strane međunarodnog fonda za izlivanje nafte.
„(Ne dolazi u obzir da preuzimamo rizik da osiguravajuća kompanija neće ispuniti svoju odgovornost za obeštećenje“, navodi se, dodajući da Turska nastavlja razgovore sa drugim zemljama i osiguravajućim društvima.
U njemu se navodi da su velika većina plovila koja čekaju u blizini moreuza bila plovila EU, pri čemu je veliki deo nafte namenjen lukama EU – faktor koji frustrira zapadne saveznike Ankare.
Grupa zemalja G7, EU i Australija složile su se da zabrane pružaocima usluga transporta, kao što su osiguravači, da pomažu u izvozu ruske nafte osim ako se ne proda po nametnuto niskoj ceni ili ograničenju, sa ciljem da se Moskvi liši prihoda iz rata.
Međutim, Turska ima posebnu meru na snazi od početka meseca koja zahteva od plovila da dostave dokaz o osiguranju koji pokriva trajanje njihovog tranzita kroz moreuz Bosfor, ili kada pristaju u turske luke.
Osam tankera je takođe čekalo na prolaz kroz moreuz Dardanele u Sredozemno more, što je manje u odnosu na devet dan ranije, rekao je Tribeka, što je ukupno 28 tankera čekalo na prolaz u pravcu juga.
Većina tankera koji čekaju na Bosforu prevozi kazahstansku naftu, a ministarka finansija Dženet Jelen rekla je u četvrtak da američka administracija ne vidi razlog da takve pošiljke budu podvrgnute novim procedurama.
Vašington nije imao razloga da veruje da je Rusija umešana u odluku Turske da blokira tranzit brodova, dodala je ona.
Turska je morala da uravnoteži svoje dobre odnose i sa Rusijom i sa Ukrajinom otkako je Moskva izvršila invaziju na svog suseda u februaru. Igrala je ključnu ulogu u dogovoru koji je podržale Ujedinjene nacije postignutom u julu o oslobađanju izvoza žitarica iz ukrajinskih crnomorskih luka.
Turske pomorske vlasti saopštile su da je neprihvatljivo vršiti pritisak na Tursku zbog, kako je rekla, „rutinskih“ provera osiguranja i da bi mogla da ukloni tankere bez odgovarajuće dokumentacije iz njenih voda ili da zahteva od njih da dostave nova pisma o osiguranju brodova za P&I koja pokrivaju njihova putovanja.