Inflacija je skočila za 9%, procenjeno da je najveća od 1982. godine.
Potrošačke cene u Britaniji skočile su za 9 odsto i dostigle maksimum u poslednjih 40 godina prošlog meseca, sa najvećim porastom cena hrane i energije, objavili su zvanični podaci britanske kancelarije za nacionalnu statistiku u sredu.
Trenutni rast indeksa potrošačkih cena je najveći od kada je zemlja počela da prati cene 1989. godine, skočivši za 2,5% na mesečnom nivou. Agencija procenjuje da je inflacija bila viša „negde oko 1982. godine”.
Prema nedavnom istraživanju koje je citirao CNBC, četvrtina stanovnika Velike Britanije počela je da preskače obroke kako bi uštedela novac usred rastućih cena. Guverner Banke Engleske Endru Bejli nedavno je nazvao trenutne izglede za potrošače „apokaliptičnim“.
Ranije ovog meseca, finansijski regulator je upozorio da će se Britanci suočiti sa „istorijskim“ šokom za svoje prihode, jer očekuje da će cene nastaviti da rastu. Banka Engleske je takođe saopštila da bi kriza troškova života mogla da gurne privredu u recesiju kasnije ove godine. Da bi to sprečio, regulator je ove godine povećao kamatne stope četiri puta, sa istorijskog minimuma od 0,1% tokom pandemije Covid-19 do 13-godišnjeg maksimuma od 1%. Analitičari očekuju da će centralna banka dodatno povećati kamatne stope na predstojećim sastancima odbora.
„Za razliku od SAD, inflacija u Velikoj Britaniji za sada nastavlja da raste, podstičući dalje strahove oko troškova života… To će takođe doprineti pritisku na Banku Engleske da poveća kamatne stope i uhvati se u koštac sa rastućim cenama čak i ako “, kako sami priznaju, mnogi faktori koji pokreću inflaciju su van njihove kontrole”, rekao je Ričard Karter, šef istraživanja fiksnih kamata u Kuilter Cheviot-u, u istraživačkoj belešci, koju citira CNBC.
Nakon izveštaja o inflaciji od srede, Britanske privredne komore pozvale su vladu da uvede mere u cilju podrške potrošačima i preduzećima, odnosno smanjenjem poreza na dodatu vrednost na račune za energiju za preduzeća i obuzdavanjem nedavnog povećanja nacionalnog osiguranja – poreza na prihod. .
Velika Britanija nije jedina zapadna zemlja koja pati od skoka cena. U SAD, Nemačkoj i nizu drugih nacija inflacija je skočila na visoke vrednosti koje nisu viđene decenijama, nakon uvođenja sankcija Rusiji bez presedana. Čini se da su te mere imale negativan efekat na neke od zemalja koje su uvele sankcije, što je dovelo do vrtoglavog porasta cena hrane, energije i drugih potrošačkih dobara.