Predsednica Roberta Metsola je u izjavi na Tviteru rekla da je parlament „pod sofisticiranim sajber napadom“ i da je „prokremljanska grupa preuzela odgovornost“.
Portparol parlamenta Jaume Duch rekao je da je veb lokacija „trenutno pod uticajem spolja zbog visokog nivoa spoljnog mrežnog saobraćaja“. Dodao je da je „ovaj saobraćaj povezan sa DDOS napadom (Distributed Denial of Service) događajem“.
U distribuiranim napadima uskraćivanja usluge, podstrekači čine veb sajtove nedostižnim bombardujući ih paketima neželjenih podataka. DDoS napadi ne oštećuju mreže jer ne prodiru u njih. Ali oni mogu biti velika smetnja, posebno kada ciljate sajtove od kojih javnost zavisi za vitalne informacije i usluge.
Metsola je rekao da se „IT stručnjaci iz EU suprotstavljaju i štite naše sisteme“.
Ona napominje da je to došlo „nakon što smo Rusiju proglasili državom sponzorom terorizma“.
U jednostranim glasanjima 494-58 sa 48 uzdržanih, zakonodavno telo EU je nastojalo da poveća pritisak na Moskvu da svakoga ko je odgovoran za ratne zločine počinjene od početka invazije 24. februara iznese pred međunarodni sud.
27-člana EU najoštrije je osudila invaziju i više puta je ponavljala da je nekoliko ruskih akcija u proteklih 9 meseci predstavljalo ratne zločine.
Ponekad su hakeri koje podržava država koristili DDoS napade kao dimnu zavesu za ozbiljnije napade, kao što se dogodilo u Ukrajini pre ruske invazije 24. februara. Ali uglavnom ih koriste kao „bučno“ političko oruđe od strane haktivista čija pripadnost može biti nejasna.