Viralni muzički spot o Olimpijadi 2024. koristi veštačku inteligenciju za širenje dezinformacija

Viralni muzički spot o Olimpijadi 2024. koristi veštačku inteligenciju za širenje dezinformacija

Glumac u viralnom muzičkom spotu koji kritikuje Olimpijske igre u Parizu 2024. godine podsjeća na francuskog predsednika Emanuela Makrona, ali slika Pariza kao septičke jame puna kriminala i smeća je kreirana pomoću veštačke inteligencije.

Video, koji ismeva Olimpijske igre i koristi slike pacova, smeća i kanalizacije, brzo je postao viralan na platformama društvenih medija kao što su Jutjub i Ks. On je rasprostranjen uz pomoć 30.000 botova društvenih medija povezanih sa ruskom dezinformacionom grupom. Video je takođe brzo preveden na 13 jezika zahvaljujući veštačkoj inteligenciji.

Spot sadrži pesmu u kojoj se provodi ruganje sa stihovima kao što su „Pariz, Pariz, 1-2-3, idi u Senu i piški“, dok se glumac koji liči na Makrona kreće u pozadini. Ovaj video se odnosi na probleme sa kvalitetom vode u reci Seni, gde se neka takmičenja odvijaju.

Ruske grupe povezane sa vladom koriste onlajn dezinformacije i propagandu kako bi napale domaćina Olimpijskih igara i širile zapaljive tvrdnje. Tokom vikenda, ruske mreže su se fokusirale na alžirsku bokserku Imane Khelif, koja se suočila sa neutemeljenim pitanjima o svom polu nakon što je kontroverzna bokserska asocijacija sa ruskim vezama iznela tvrdnje o njenom kvalifikacionom testu.

Analitičari napominju da je Rusija postala sve veći korisnik generativnih AI modela za zlonamerne svrhe, kreirajući lažne video snimke, muziku i veb stranice. Ove tehnologije omogućavaju brzu i efikasnu proizvodnju dezinformacija, uključujući kreiranje lažnih naloga i sadržaja.

U dodatnim dezinformacijama, nedavni video koji je pojačan nalogom iz Rusije tvrdi da su CIA i američki Stejt department upozorili Amerikance da ne koriste pariski metro, iako takvo upozorenje nije izdato. Ruski državni mediji su fokusirani na kriminal, imigraciju, smeće i zagađenje u Parizu umesto na sportske događaje.

Rusija je ranije koristila propagandu za omalovažavanje Olimpijskih igara, kao što je bio slučaj kada je Sovjetski Savez bojkotovao Igre u Los Anđelesu 1984. godine, šireći neistinite tvrdnje o rasizmu u SAD.

Francuske vlasti su u pripravnosti zbog mogućih sabotaža, sajber napada i dezinformacija koje su usmerene na Olimpijadu. Nedavno je uhapšen Rus u Francuskoj zbog sumnje da je radio za stranu silu da destabilizuje zemlju uoči Igara.

Svetski događaji kao što su Olimpijske igre često postaju mete za dezinformacije, prevarante i ekstremističke grupe koje koriste povećanu svest i interesovanje kako bi širili svoje agende i prikupljali informacije o korisnicima.