Nova istraživanja sugerišu da se život može širiti kroz galaksiju putem kosmičke prašine

Nova istraživanja sugerišu da se život može širiti kroz galaksiju putem kosmičke prašine

Nova studija, koju je sproveo Z.N. Osmanov sa Slobodnog univerziteta u Tbilisiju, istražuje mogućnost da se život širi kroz galaksiju pomoću kosmičke prašine. Ova ideja, poznata kao panspermija, sugeriše da bi život mogao poticati iz drugih delova svemira i biti dostavljen na mladu Zemlju putem čestica prašine koje putuju kroz kosmos.

Ovaj koncept nije nov, ali Osmanovljeva studija pruža dublji uvid u proces kako bi se to moglo dogoditi. On istražuje kako bi kosmička prašina mogla nositi život, izbegavajući gravitaciju planeta i šireći se širom galaksije putem pritiska zračenja.

Prema Osmanovljevim proračunima, kosmička prašina koja nosi život može pobeći iz gravitacionog polja svoje matične planete i putovati kroz međuzvezdani prostor. Ovaj proces može biti olakšan uticajem pritiska zračenja, što bi omogućilo česticama prašine da dostignu velike brzine i napuste svoj izvorni sistem zvezda.

Iako se ova ideja može činiti spekulativnom, istraživanje pokazuje da je moguće da se život širi kroz galaksiju na ovaj način. Osmanov naglašava da je životna sposobnost da preživi u ekstremnim uslovima ključna za ovaj proces. Čak i ako sam život ne može preživeti međuzvezdano putovanje, složeni organski molekuli koji vode ka životu mogu preživeti i širiti se kroz kosmos.

Iako ova studija pruža intrigantne pretpostavke, još uvek postoje mnoge nepoznanice kada je reč o poreklu života u univerzumu. Ipak, istraživanje kao što je Osmanovljevo otvara nova pitanja i podstiče dalje razmišljanje o našem mestu u kosmosu i mogućnosti života izvan Zemlje.