Sve veći nivoi toksičnih, sintetičkih hemikalija su prijavljeni u vodi za piće i rezervoarima vode za piće u Evropi i širom sveta. Jedna od najozloglašenijih grupa ovih sintetičkih hemikalija su PFAS, koje se nazivaju i „zauvek hemikalije“, jer se akumuliraju u prirodnom okruženju i ne razgrađuju se prirodno.
PFAS su samo vrh ledenog brega. Postoji nekoliko drugih grupa sintetičkih, postojanih supstanci koje sve više zagađuju vodene resurse. Veća grupa — ili ledeni breg — se naziva „uporne, mobilne i toksične“ supstance i „veoma uporne, veoma pokretne“ supstance, skraćeno kao PMT/vPvM supstance.
Mnoge PMT/vPvM supstance predstavljaju izazov za nadležne organe za vodu, jer mnoge od njih ne mogu da se prate zbog nedostatka metoda i ne mogu se ukloniti filterima sa aktivnim ugljem ili ozoniranjem. Nemačka agencija za životnu sredinu (UBA) već nekoliko godina pokušava da reši ovu opasnost od PMT/vPvM supstanci.
Mnoge nedavne političke akcije su se nedavno dešavale u Evropi kao odgovor na ovu sve veću kontaminaciju. U Evropi su u toku planovi za sprovođenje širokog ograničenja za sve PFAS. U aprilu su PMT/vPvM supstance zvanično označene kao nova vrsta opasnih materija u Evropi, uvođenjem kategorija opasnosti PMT/vPvM u uredbu o hemikalijama, obeležavanju i pakovanju.
Da bi pružila dalje smernice o izbegavanju i upravljanju PFAS i PMT/vPvM supstancama, UBA je naručila Norveški geotehnički institut (NGI) da pripremi četiri nova izveštaja, koji su svi objavljeni istovremeno. Svaki izveštaj se fokusira na različite aspekte.
Prvi izveštaj je ažuriranje dokumenta sa uputstvima za procenu da li bi hemijska supstanca ispunila PMT/vPvM kriterijume. Drugi izveštaj predstavlja pregled literature o sintetičkim supstancama koje su otkrivene u vodi, uključujući vodu za piće, otpadnu vodu, podzemnu vodu, i govori o tome koliko su to PMT/vPvM supstance. Treći izveštaj predstavlja listu od 343 PMT/vPvM supstance za akciju. Konačno, četvrti izveštaj predstavlja strategiju za određivanje prioriteta koje PMT/vPvM supstance zaslužuju najveću pažnju, a takođe uključuje istraživanja i kampanju praćenja životne sredine u vezi sa ovim supstancama.
Predsednik UBA Dirk Mesner smatra da je hemijska industrija dužna da minimizira emisije ovih PMT/vPvM supstanci. „Održiva zaštita naših resursa pijaće vode i zdravlja ljudi mora imati prioritet u ovom kontekstu. Jer kada resursi vode za piće budu zagađeni upornim hemikalijama, to će biti skoro nemoguće sanirati, ili će zahtevati ogromne napore i troškove.“
Štaviše, opsežna pretraga literature pokazuje da je već danas više od 600 hemikalija otkriveno u našim vodnim resursima. Otprilike polovina otkrivenih hemikalija potpada pod evropsku regulativu o hemikalijama REACH. Mnoge od njih su PMT/vPvM supstance.
Dr Christiane Rohleder, državni sekretar u Saveznom ministarstvu za životnu sredinu, zaštitu prirode i nuklearnu sigurnost, rekla je: „Ovi rezultati su izuzetno važni i pokazuju da je ova klasa supstanci relevantno pitanje za naše vodne resurse. Stoga pozivam industriju da samoinicijativno i iz predostrožnosti preduzme potrebne mere kako bi se u najvećoj mogućoj meri izbegao dalji ulazak ovih materija u životnu sredinu“.
Glavni autor sva četiri izveštaja, Hans Peter Arp, stručni savetnik u NGI, kaže: „Postoji mnogo pitanja i zabrinutosti o tome kako se najbolje uhvatiti u koštac sa pretnjom PFAS i PMT/vPvM supstanci; nadamo se da će ova četiri izveštaja pomoći društvu Posebno se nadamo da će ovi izveštaji pomoći da se otvori put za zvanično uključivanje PMT/vPvM kriterijuma opasnosti u predstojeću reviziju evropske regulative o hemikalijama, REACH.“
Arp takođe smatra da ovi izveštaji imaju međunarodni značaj izvan Evrope. „Evropa pokreće inicijativu za uvođenje kriterijuma opasnosti od PMT/vPvM koje bi priznale Ujedinjene nacije, ovi izveštaji bi takođe mogli da olakšaju ovo priznanje. Ako bude uspešno, to bi pomoglo da se razvije globalna strategija za smanjenje ove međugeneracijske, hemijske pretnje bezbednosti voda i kvalitet.“