Kometa ZTF će u sredu doći na 26 miliona milja (42 miliona kilometara) od naše planete, oko trećine udaljenosti između Zemlje i Sunca.
Zelena kometa, koja je poslednji put prošla kroz unutrašnji Sunčev sistem pre oko 50.000 godina, biće najsjajnija tokom ovog vremena.
Kao i druge komete, ZTF ima zadivljujuću zelenu nijansu, iako posmatrači neba to možda neće moći da vide golim okom.
Tajna zelenog sjaja komete leži u molekulu zvanom dvoatomski ugljenik, C2, rekao je Timoti Šmit, profesor hemije na Univerzitetu Novog Južnog Velsa, koji proučava ovaj fenomen, u tvitu u nedelju.
Iako znamo za zelena svojstva C 2 od 1930. godine, tek smo 2021. otkrili njegovu poslednju tajnu. Evo kako.
Kometa je u suštini galaktička snežna kugla – to je telo napravljeno od leda i prašine. Kako se približava Suncu, toplota pretvara led u gas stvarajući atmosferu oko komete koja se zove koma.
Kako je ta atmosfera bombardovana sunčevim zračenjem, molekuli zasnovani na ugljeniku u oblaku se rasturaju da bi se stvorio C 2 , jednostavan ali vrlo nestabilan molekul, koji se lako pobuđuje.
To znači da molekul može da apsorbuje deo sunčeve svetlosti, u obliku fotona, da bi ga stavio u pobuđeno stanje.
Ali Univerzum voli red, pa će molekul učiniti sve što može da se vrati u svoje neutralno stanje. Da bi to uradio, pušta foton da oslobodi deo energije iz svetlosti, proces koji se naziva fluorescencija.
Kada se oslobodi od C 2 , ovaj foton pušta zeleno svetlo.
Fizičari su bili svesni mehanizma iza zelenog sjaja skoro čitav vek. Ali tek 2021. je tim, predvođen Šmitom, shvatio zašto C 2 nije nastavio da svetli zeleno kada je stigao do repa komete.
I to je bio naučni proboj.
Razlog zašto je tako teško proučavati ovaj fenomen na Zemlji je taj što je C2 tako nestabilan. Tim je počeo sa molekulima sastavljenim od dva atoma ugljenika i hlorida (C 2 Cl 4 ), koje su eksplodirali laserom da bi otkinuli hlorid iz molekula.
Zatim su bombardovali preostali C 2 koncentrisanim svetlom.
Ono što su pronašli ih je zaprepastilo. Intenzivna svetlost je odbila C2 u još uzbudljivije stanje i razbila molekul.
Ovo je bio prvi put da je neko ikada primetio ovu hemijsku reakciju, rekao je Šmit u saopštenju za javnost koje prati nalaze objavljene u Zborniku radova Nacionalne akademije nauka 2021.
Zbog toga su otkrili da C 2 ima veoma kratak životni vek pod intenzivnom sunčevom svetlošću, što objašnjava zašto molekul prestaje da svetli kada stigne do repa.