Unapređenje čitalačke pismenosti u Namibiji: Prilagođeni pristupi učitelja

Unapređenje čitalačke pismenosti u Namibiji: Prilagođeni pristupi učitelja

U učionici u severnom regionu Ošikoto u Namibiji, nastavnik je napisao reči engleskog rečnika na tabli. Ona traži od svojih učenika da ih pročitaju naglas. Kada posrnu sa izgovorom, ona ih ispravlja. Ona takođe pomaže mladima da izgovore reči. U drugoj školi u blizini, nastavnica engleskog pokazuje svom razredu trake crtanih filmova na svom mobilnom telefonu kako bi im pomogla da naprave mentalne slike dok čitaju – pristup koji dokazano poboljšava razumevanje.

Ovi nastavnici su bili deo studije koju smo sproveli da bismo razumeli jedinstveno znanje i veštine koje su namibijski nastavnici razvili da bi naučili razumevanje čitanja na engleskom za učenike 7 razreda (koji u proseku imaju 12 godina) u različitom lingvističkom kontekstu. Domaći jezici učenika bili su prvenstveno ošivambo, ošindonga, afrikaans i odžiherero.

Želeli smo da rasvetlimo koje pristupe nastavnici koriste u svojim učionicama. Takođe smo želeli da istražimo šire implikacije na obrazovni pejzaž Namibije.

Otkrili smo da namibijski nastavnici imaju veštine da osposobe učenike alatima da postanu pismeni i tečno govore engleski. U nekim situacijama nastavnici su pokušavali da prilagode svoje instrukcije kako bi bolje odražavali svakodnevna iskustva i kulture učenika. Ali ova adaptacija se dogodila naglo, a ne da je bila centralna za planirane lekcije.

Mi tvrdimo da bi korišćenje kulturološki odgovarajućih, relevantnih primera trebalo da bude namerna svakodnevna praksa. Na primer, nastavnici bi mogli da izaberu tekst ili odlomak ili priču koja uključuje tradiciju, folklor ili savremene situacije relevantne za učenike.

Ovo bi povećalo angažovanje. To bi takođe omogućilo učenicima da se dublje povežu sa materijalom, podstičući bolje razumevanje tako što su upoznati i povezani. To je pristup koji je više puta dokazano poboljšava razumevanje pročitanog.

Nedavne studije pokazuju da namibijska deca slabo govore engleski. Pismenost je osnovna veština za lični razvoj i društveni napredak.

Utvrđeno je da neusklađenost između uvezenih obrazovnih pristupa i stvarnosti sa kojima se suočavaju učenici engleskog jezika na globalnom jugu doprinosi problemima sa razumevanjem pročitanog.

U Namibiji, engleski (iako je to službeni jezik u zemlji) govori samo 3,4% stanovništva kao prvi ili maternji jezik. U Namibiji postoji 13 priznatih jezika; Ošivambo je najčešći prvi jezik, uključujući i region Ošikoto.

Od 2009. godine Ministarstvo obrazovanja Namibije sprovodi Nacionalni standardizovani test postignuća za 5. i 7. razred. Ovo pokriva engleski jezik, matematiku, prirodne nauke i zdravstveno obrazovanje. On meri kompetenciju učenika za razumevanje engleskog jezika i ukupni učinak u ovim predmetima. Rezultati su zabrinjavajući.

U 2015. rezultati su pokazali da je 87% učenika 7. razreda postiglo rezultate ispod osnovnog znanja engleskog jezika. Konzorcijum Južne i Istočne Afrike za praćenje kvaliteta obrazovanja takođe je otkrio da zemlja nije pokazala značajna poboljšanja u čitalačkoj i matematičkoj pismenosti između 2005. i 2010. Njen rezultat sposobnosti čitanja u 2010. bio je 496,9 u poređenju sa prosečnim rezultatom od 511,8 za svih 15 zemalja učesnica.