U distopijskom romanu „Deca ljudi“ iz 1992. godine, autor je opisao svet u kojem je plodnost nestala, predstavljajući apokaliptičnu viziju bez dece. Dok ta vizija može zvučati daleko, stvarni svet se suočava s tišim, ali jednako alarmantnim fenomenom: opadanjem ljudske plodnosti.
Neuronaučnici sa Univerziteta u Pensilvaniji, Majkl Plat i Piter Sterling, istražuju ovaj trend u radu objavljenom u Nature Mental Health, sugerirajući da očaj može biti osnovni uzrok ovog opadanja, koji proističe iz ekonomske neizvesnosti, društvene fragmentacije i rastuće nejednakosti.
S obzirom na ozbiljne implikacije ovog trenda, Penn Todai razgovarao je s profesorom Penn Integrates Knovledge Plattom kako bi dublje istražili ovu temu.
Plat i Sterling ističu da svaka vrsta koja ne može održati svoju populaciju rizikuje izumiranje, a stopa nataliteta u SAD-u pada već 50 godina. Implikacije su duboke, utičući na ekonomije, društva i buduće generacije.
Jedan od ključnih uzroka ovog opadanja plodnosti je očaj koji se naglo povećava, izazvan ekonomskim pritiscima, nedostatkom društvene podrške i socijalnom izolacijom, pogoršanom poređenjem na društvenim medijima.
Plat i Sterling ističu potrebu za temeljnim socioekonomskim promenama kako bi se smanjila nejednakost i obnovili aspekti društvenog života koji su ozbiljno degradirani. Ovo uključuje pružanje mladima mogućnosti za stvarne karijere, smanjenje društvene izolacije i podršku za smislene društvene interakcije.
Ovaj alarmantan trend zahteva pažljivo i duboko razmatranje, kao i akciju koja će obnoviti nadu i perspektivu za buduće generacije.