Multifunkcionalnost ekosistema (EMF) je sposobnost ekosistema da obezbedi više funkcija istovremeno. Mikroorganizmi su zamenici za zajednice u tlu i poseduju različite funkcionalne osobine koje podržavaju višestruke funkcije ekosistema. Međutim, složeni odnosi između mikrobne mreže i EMF-a, posebno u velikoj prostornoj skali, ostaju uglavnom nepoznati.
Istraživači iz botaničke bašte Vuhan Kineske akademije nauka odabrali su 30 reka višeg reda za uzorkovanje tla, sedimenta i vode duž geografskog gradijenta u istočnoj Kini da bi izračunali EMF koristeći 18 varijabli koje se odnose na kruženje azota, bazen hranljivih materija, produktivnost biljaka, i kvalitet vode. U međuvremenu, analizirana je i mikrobna raznolikost i mreža zajedničkog pojavljivanja.
Rezultati su objavljeni u mSistems-u u radu pod naslovom „Povezivanje multifunkcionalnosti ekosistema sa karakteristikama mikrobne zajednice u rekama duž geografskog gradijenta“.
U obalnoj rizosferi i zemljištima u rasutom stanju, ali ne i u kanalskim sedimentima, EMF je imao značajne negativne asocijacije sa geografskom širinom. U kanalskim sedimentima, mikrobno taksonomsko i funkcionalno bogatstvo je bilo značajno veće u grupi na niskim geografskim širinama od onih u grupi na visokim geografskim širinama. Složenost mreža mikrobnih ko-pojava povećavala se sa povećanjem geografske širine.
Istraživanje doprinosa abiotičkih i biotičkih faktora EMF-u otkrilo je da su uslovi životne sredine, posebno geografski i klimatski faktori, bili glavni pokretači EMF-a. Mikrobna raznovrsnost i složenost mreže su malo doprineli objašnjavanju EMF-a, a samo centralizacija međusobne povezanosti bila je značajno povezana sa EMF-om.
Ova studija ispunjava kritičnu prazninu u znanju u vezi sa latitudinalnim obrascima i pokretačima EMF-a u rečnim ekosistemima i pruža nove uvide u to kako mikrobna raznolikost i složenost mreže utiču na EMF iz metagenomske perspektive.