Studija ispituje medicinsku misteriju izbijanja hepatitisa kod dece

Studija ispituje medicinsku misteriju izbijanja hepatitisa kod dece

Analiza iznenadne globalne epidemije hepatitisa kod dece otkriva da iako je velika verovatnoća da je primarni osumnjičeni infekcija višestrukim virusima, mnoga pitanja i dalje zbunjuju istraživače.

Studija Univerziteta u Sidneju bacila je više svetla na neočekivani talas teških slučajeva hepatitisa 2022. godine, u pozadini tekuće globalne pandemije COVID-19.

Epidemija je zahvatila samo decu mlađu od 10 godina, a za godinu dana Svetskoj zdravstvenoj organizaciji prijavljeno je više od 1.000 dece iz 35 zemalja sa hepatitisom nepoznatog porekla. Ali za 12 meseci činilo se da su slučajevi prestali jednako brzo kao što su se pojavili.

Studija je otkrila da trenutni medicinski dokazi podržavaju postojeću teoriju da je misteriozni hepatitis izazvan infekcijom različitim virusima u isto vreme, ali takođe otkriva da su slučajevi bili veći i teži nego što se u početku mislilo.

Hepatitis je zapaljenje jetre, koje može dovesti do otkazivanja jetre. Od prijavljenih slučajeva, 6% dece je zahtevalo transplantaciju jetre.

Međutim, nedosledan nadzor i praćenje od strane zdravstvenih agencija znači da su na pitanja o epidemiji samo polovično odgovoreni, uključujući i zašto su slučajevi prijavljeni samo u određenim zemljama.

Na primer, prvi prijavljeni slučajevi bili su u Velikoj Britaniji, a zatim u SAD, posebno u državi Alabama. Međutim, nije postojala jasna veza koja bi mogla da objasni kako je epidemija prešla kontinente.

„Kada se pojavila epidemija, porast slučajeva je bio zbunjujući, bilo je intrigantno kako je došlo do ovih slučajeva i zašto je bilo slučajeva iz Ujedinjenog Kraljevstva, kao i slučajeva iz Sjedinjenih Država“, kaže koautor profesor Gui Eslick iz Australijska jedinica za pedijatrijski nadzor na Univerzitetu u Sidneju.

„To je bila medicinska misterija koju smo želeli da istražimo. U ovoj studiji, okupljanjem svih dostupnih dokaza, možemo da formiramo jasniju sliku o uzroku izbijanja. Ovo će biti ključno za identifikaciju i prevenciju budućih izbijanja“, kaže prof. Eslick.

Tim je objedinio dokaze iz svih dostupnih studija koje su izveštavale o slučajevima hepatitisa nepoznatog porekla, gde lekari nisu mogli da utvrde uzrok.

Tim je otkrio da je broj slučajeva veći i teži nego što se prvobitno mislilo, a podaci pokrivaju 33 izveštaja i više od 3.000 slučajeva. Stopa mortaliteta je bila 3,5%.

Takođe su postojali jaki dokazi koji podržavaju vodeću teoriju da je hepatitis izazvan infekcijom različitim virusima u isto vreme.

Uobičajeni dečji virus pod nazivom adeno-asociated virus 2 (AAV2) bio je prisutan u uzorcima krvi i tkiva većine dece sa neobjašnjivim hepatitisom, a mnoga su bila zaražena višestrukim „virusima pomagača“.

AAV2 se ne može umnožavati osim ako ne postoji „virus pomoćnik“ da pokrene infekciju, što može uključivati druge uobičajene dečje respiratorne i enterične (povezane sa crevima) uzročnike bolesti, kao što su adenovirus, enterovirus, rinovirus (prehlada) i virusi herpesa. U nekim uzorcima pacijenata otkriven je SARS-CoV-2.

Tajming izbijanja i pandemija COVID-19 takođe su potencijalno imali ulogu. Nakon što su ograničenja pandemije COVID-19 ukinuta, mala deca koja su bila izolovana imala su imuni sistem manje obučen za borbu protiv uobičajenih dečjih infekcija.

Ali mnoga pitanja i dalje zbunjuju istraživače. To uključuje kako se pojavila epidemija i da li je mogla postojati genetska veza koja je neka deca učinila ranjivijim u razvoju teškog hepatitisa od druge.

Drugo pitanje je zašto su određene zemlje bile glavni epicentri epidemije, sa slučajevima koncentrisanim u Ujedinjenom Kraljevstvu i SAD. Iako je bilo slučajeva na Novom Zelandu, nije bilo slučajeva u Australiji.

Nalazi su objavljeni u Journal of Infection.

Iako studija nudi jasniju sliku izbijanja, profesor Eslik kaže da je naše razumevanje izbijanja hepatitisa nepoznatog porekla 2022. još uvek nepotpuno.

Profesor Eslik kaže da je takođe bilo nedosledno izveštavanje i praćenje izbijanja između zemalja koje su već bile pod pritiskom koje su upravljale pandemijom COVID-19.

Kada su izveštaji o čudnoj epidemiji hepatitisa kod dece stigli do profesora Eslika i njegovog tima u Australijskoj jedinici za pedijatrijski nadzor u maju 2022, oni su odmah počeli da prate slučajeve u Australiji.

„Globalni nadzor bolesti pruža neprocenjivu mrežu istraživačima i medicinskim stručnjacima za praćenje i razmenu informacija o novim epidemijama bolesti – tako da možemo biti bolje pripremljeni“, kaže on.

Profesor Eslik je bio u stalnom kontaktu sa američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Evropskim centrom za kontrolu bolesti radi redovnih ažuriranja.

Australijska jedinica za pedijatrijski nadzor nastavlja da prati slučajeve hepatitisa nepoznatog porekla. Oni su pratili sve slučajeve teškog akutnog hepatitisa kod dece i adolescenata, a ne samo nepoznate slučajeve. Međutim, profesor Eslik je rekao da su potrebna dalja istraživanja.

Od izbijanja 2022. godine, praćenje sličnih slučajeva hepatitisa kod dece od strane mnogih zdravstvenih agencija, kao što je CDC, je prestalo.

„Lekcija iz svih prošlih i sadašnjih izbijanja bolesti je potreba da budemo stalno na oprezu. To je nešto što treba da nastavimo da istražujemo“, kaže profesor Eslik.