Solarni sistem prolazio kroz gust oblak prašine – uticaj na klimu Zemlje

Solarni sistem prolazio kroz gust oblak prašine – uticaj na klimu Zemlje

Orionov kompleks formiranja zvezda, poznat i kao Orionov molekularni oblak, deo je veće strukture poznate kao Radklifova talasna forma (RW). RW je otkriven nedavno, 2020. godine. To je velika, koherentna struktura koja se takođe kreće kroz galaksiju.

Ova talasna struktura gasa i prašine sadrži mnoga područja formiranja zvezda, uključujući poznati Orionov kompleks, kao i molekularne oblake Persej i Bika. Dugačka je skoro 9000 svetlosnih godina i nalazi se unutar Orionove ruke Mlečnog puta.

Okruženje u RW i Orionovom kompleksu je gušće, a kada je Solarni sistem prošao kroz njega, veća gustina je kompresovala heliosferu Sunca. To je omogućilo da više interstelarne prašine uđe u Solarni sistem i stigne do Zemlje.

Prema novim istraživanjima, to je uticalo na klimu Zemlje i ostavilo tragove u geološkim zapisima. Istraživanje pod nazivom „Prolazak Solarnog sistema kroz Radklifovu talasnu formu tokom srednjeg miocena“ objavljeno je u časopisu Astronomija i Astrofizika.

Glavni autor je Efrem Makoni, doktorand na Univerzitetu u Beču. „Dok naš Solarni sistem orbitira oko Mlečnog puta, susreće različita galaktička okruženja sa različitim interstelarnim gustinama,“ pišu autori.