Reproduktivni faktori povezani sa većim rizikom od raka pluća kod žena

Reproduktivni faktori povezani sa većim rizikom od raka pluća kod žena

Studija predstavljena na Svetskoj konferenciji o karcinomu pluća Međunarodnog udruženja za proučavanje raka pluća 2023. otkrila je da su ključni reproduktivni faktori kao što su rana menopauza, skraćeni reproduktivni raspon i rano doba pri prvom rođenju povezani sa povećanim rizikom od raka pluća kod žena.

Istraživači iz bolnice Ksiangia, Changsha, Hunan, Kina, sproveli su prospektivnu kohortnu studiju koja je uključivala 273.190 učesnika iz UK Biobank kako bi se udubili u veze između pojedinačnih reproduktivnih faktora i rizika od razvoja raka pluća. Studija je nastojala da identifikuje potencijalne faktore rizika i dalje analizira njihov uticaj na specifične podgrupe, uključujući starost, pušački status, indeks telesne mase (BMI), genetski rizik i histološke podtipove.

Tokom srednjeg perioda praćenja od 12,0 godina, kohortna studija je zabeležila 1.182 slučaja raka pluća kod žena.

Prema istraživačima, nekoliko reproduktivnih faktora pokazalo je značajnu povezanost sa većim rizikom od karcinoma pluća kod žena. Ovi faktori su uključivali ranu menarhu (starost ≤ 11 godina), ranu menopauzu (starost ≤ 46 godina ili starost od 47–49 godina), kraći reproduktivni period (starost ≤ 32 godine ili starost 33–35 godina) i ranu starost u prvo rođenje (≤ 20 godina ili starost od 21-25 godina).

Stratifikovana analiza je otkrila da su neki reproduktivni faktori, posebno rana menopauza, skraćeni reproduktivni raspon i rana starost pri prvom rođenju, pokazali znatno jaču povezanost sa povećanim rizikom od raka pluća, posebno karcinoma nemalih ćelija (NSCLC), u populacijama sa visokim genetskim podložnost i štetno ponašanje.

„Ovi nalazi su od najveće važnosti za naše razumevanje potencijalnih faktora rizika za rak pluća kod žena“, rekao je vodeći istraživač, dr I. Zhang iz bolnice Ksiangia, Central South Universiti. „Rana menarha, rana menopauza i skraćeni reproduktivni životni vek povezani su sa većim rizicima od incidentnog karcinoma pluća, posebno NSCLC, u podpopulacijama sa specifičnim genetskim rizikom i izborom načina života.“

Ovo pionirsko istraživanje naglašava važnost skrininga višestrukih reproduktivnih faktora u identifikaciji potencijalnog rizika od raka pluća među ženskim populacijama. Razumevanjem ovih asocijacija, zdravstveni radnici mogu razviti ciljane preventivne strategije i intervencije za efikasnu borbu protiv raka pluća, izvestio je dr Džang.