U najnovijoj studiji objavljenoj u časopisu Neuroscience, istraživači su otkrili suštinsku ulogu hormona estradiola (E2) u društvenom ponašanju muških miševa, posebno u regulisanju socijalne anksioznosti. Estradiol, polni steroidni hormon, dobija na značaju jer se testosteron kod muškaraca pretvara u E2 u mozgu, a zatim se veže za estrogenske receptore (ERα i ERβ), igrajući ključnu ulogu u kontroli društvenog ponašanja.
U istraživanju, fokus je bio na ulozi ERα i ERβ izraženih u lateralnom septumu (LS), koji je poznat po regulisanju socijalne anksioznosti. Genetski modifikovani muški miševi korišćeni su kako bi istraživači proučili ekspresiju ovih receptora, a rezultati su pokazali značajne razlike u distribuciji ERα i ERβ. Dodatno, inhibicija ekspresije ERβ dovela je do povećane socijalne anksioznosti kod miševa.
Otkriće da ERα- i ERβ-pozitivne ćelije u LS projektovali u različite regione hipotalamusa naglašava kompleksnost neuralnih kola koja regulišu ponašanje anksioznosti u društvenim situacijama. Istraživači su zaključili da ERβ populacija ćelija ima ključnu ulogu u ovim nervnim krugovima, pružajući nove uvide u neuroendokrinu osnovu društvene anksioznosti i potencijalne terapeutske pristupe u budućnosti.