Psi u dečjim bolnicama imaju koristi i za pacijente i za osoblje

Psi u dečjim bolnicama imaju koristi i za pacijente i za osoblje

Psi iz bolničkih ustanova sa punim radnim vremenom mogu pružiti vrijednu podršku tokom terminalne bolesti i pomoći u sticanju saradnje pacijenata, prema novoj studiji koja je anketirala medicinsko osoblje u velikoj javnoj dječjoj bolnici o njihovim iskustvima u radu sa ovim životinjama.

Psi iz bolničkih ustanova (HFD) su profesionalno obučeni psi koji se razlikuju od pasa za dobrovoljnu terapiju po svojoj obučenosti i radnom kapacitetu; o njima se obično brinu medicinski radnici i svaki dan idu na posao. U Japanu je prvi HFD tim počeo da radi 2010. godine u Dečjoj bolnici Šizuoka u saradnji sa neprofitnom organizacijom Shine On! Klinci.

2019. istraživači su podelili anketu od 20 pitanja svim 626 stalno zaposlenih medicinskog osoblja u dečjoj bolnici Šizuoka, raspitujući se o njihovim iskustvima sa HFD. Od osoblja, 431 je odgovorilo, a 270 njih je direktno posmatralo aktivnosti HFD.

Najveći uticaji HFD-a primećeni su u terminalnoj nezi i saradnji sa pacijentima, sa 73% ispitanika koji su izjavili da su HFD „veoma često“ ili „uvek“ bili korisni u pružanju palijativnog zbrinjavanja tokom terminalne faze. Isti procenat je izvestio da su im HFD „veoma često“ ili „uvek“ pomogli da steknu saradnju sa pacijentom.

Većina ispitanika je takođe rekla da su HFD poboljšali svoje radno opterećenje i pomogli deci koja su imala poteškoća sa promenama rasporeda. Dalje su primetili da su deca postala izražajnija i komunikativnija nakon intervencija HFD.

Autori zaključuju da model sa punim radnim vremenom sa HFD i medicinskim sestrama nudi nekoliko prednosti za podršku pacijentima u dečjim bolnicama. Međutim, oni primećuju da je potrebno više rada na proučavanju i optimizaciji efikasnosti specifičnih HFD intervencija.

Autori dodaju: „[Mi] smo primetili značaj nalaza da je ‘terminalno palijativno zbrinjavanje’ koje pružaju psi koji rade u japanskim dečijim bolnicama visoko cenjeno od strane medicinskog osoblja. Kroz prikupljanje dokaza iz istraživanja, cilj nam je da doprinesemo širem usvajanje kućnih pasa u dečijim bolnicama kako u zemlji tako i u inostranstvu.“