Svake godine, preko 15.500 Australijanaca ima dijagnozu raka creva, i to je drugi vodeći uzrok smrti od raka u zemlji. Preko 1.700 (jedan od 10) onih sa dijagnozom su mladi Australijanci mlađi od 50 godina, a ova incidencija se povećava.
Postoji hitna potreba da se otkriju efikasniji tretmani i poboljšaju skrining karcinoma creva, posebno za rak creva sa ranim početkom (od 25 do 49 godina). Australijanci rođeni od 1990. pa nadalje imaju dvostruko veći rizik od razvoja raka creva u poređenju sa onima rođenim 1950. Ovi mlađi pacijenti sa rakom creva često imaju lošije ishode jer obično imaju bolest u kasnoj fazi.
Imunoterapija je jedan od najperspektivnijih novih tretmana za rak, koji uključuje jačanje sposobnosti imunih ćelija da prepoznaju i uklone ćelije raka. Međutim, manje od 10% pacijenata sa rakom creva reaguje na trenutne imunoterapije.
Rezultate studije objavljene 6. oktobra 2023. u Science Immunologi, predvodili su istraživači sa Instituta za istraživanje raka Olivije Njutn-John. Glavni istraživač i šef laboratorije za mukozni imunitet i rak na Institutu za istraživanje raka Olivije Njutn-Džon, dr Liza Milke, objasnila je važnost ovog otkrića u istraživanju.
„Otkrili smo da je važna grupa imunih ćelija u debelom crevu — gama delta T ćelije — ključna za sprečavanje raka creva.
„Gama delta T ćelije deluju kao naši zaštitnici na prvoj liniji u crevima. Ono što ove imune ćelije čini izuzetnim je to što one stalno patroliraju i čuvaju epitelne ćelije koje oblažu creva, delujući kao ratnici protiv potencijalnih pretnji raka“, rekao je dr Milke. Animacija mape sveta imunih ćelija creva. Zasluge: Olivia Nevton-John Institute Cancer Research Institute
„Kada smo analizirali uzorke pacijenata sa rakom creva, otkrili smo da kada je više gama delta T ćelija bilo prisutno u tumorima, za ove pacijente je prijavljeno da imaju bolje ishode i poboljšano preživljavanje.“
Debelo crevo sadrži trilione bakterija, virusa i gljivica, zajednički poznatih kao mikrobiom. Dok su neke bakterije povezane sa bolešću, druge su izuzetno važne za imuni sistem.
Glavni koautor ove studije, Marina Iakou, dr. kandidat na Institutu za istraživanje raka Olivia Nevton-John, opisao je kako ovo novo istraživanje može dovesti do poboljšanih tretmana pacijenata sa rakom u budućnosti.
„Otkrili smo da količina i raznolikost mikrobioma u debelom crevu dovodi do veće koncentracije molekula zvanog TCF-1 na Gama delta T ćelijama u poređenju sa drugim delovima creva. Ovaj molekul (TCF-1) potiskuje naš prirodni imuni odgovor, gama delta T ćelije, od borbe protiv raka creva.“
„Kada smo izbrisali TCF-1 u gama delta T ćelijama koristeći pretkliničke modele, ovo je fundamentalno promenilo ponašanje ovih imunih ćelija i videli smo značajno smanjenje veličine tumora raka creva“, rekao je Iakou.
„Naš prvi svetski napredak u istraživanju utire novu mapu puta za razvoj ciljanih kombinovanih imunoterapija za efikasnije lečenje pacijenata sa rakom creva. Animacija imunih ćelija u crevima. Zasluge: Olivia Nevton-John Institute Cancer Research Institute
Ovo istraživačko otkriće takođe otvara nove mogućnosti za razumevanje načina na koji mikrobiom i imune ćelije u crevima interaguju, što bi moglo dovesti do razvoja novih strategija za smanjenje rizika od raka creva i boljeg pregleda za rak creva.