Ove godine će se desiti ogromna eksplozija u svemiru i to možete videti

Ove godine će se desiti ogromna eksplozija u svemiru i to možete videti

Negde između sada i septembra, ogromna eksplozija udaljena 3.000 svetlosnih godina od Zemlje će buknuti na noćnom nebu, dajući astronomima amaterima priliku da vide ovu svemirsku neobičnost.

Binarni zvezdani sistem u sazvežđu Corona Borealis – „severna kruna“ – obično je previše zatamnjen da bi se mogao videti golim okom.

Ali svakih 80-ak godina, razmene između dve zvezde, koje su zaključane u smrtonosnom zagrljaju, izazivaju odbeglu nuklearnu eksploziju.

Svetlost eksplozije putuje kroz kosmos i čini da izgleda kao da je nova zvezda – svetla kao zvezda Severnjača, prema NASA-i – iznenada upravo iskočila na našem noćnom nebu na nekoliko dana.

Biće to barem treći put da su ljudi bili svedoci ovog događaja, koji je prvi otkrio irski polimatičar Džon Birmingem 1866. godine, a zatim se ponovo pojavio 1946. godine.

Samner Starfild, astronom sa državnog univerziteta u Arizoni, rekao je za AFP da je veoma uzbuđen što vidi „izliv“ nove.

Na kraju krajeva, radio je na T Coronae Borealis – poznatom i kao „Blaze Star“ – stalno i povremeno od 1960-ih.

Starfild trenutno žuri da završi naučni rad koji predviđa šta će astronomi saznati o novoj koja se ponavlja kad god se pojavi u narednih pet meseci.

„Moglo bi biti danas… ali nadam se da nije“, rekao je uz smeh.

Postoji samo oko 10 ponavljajućih novih u Mlečnom putu i ​​okolnim galaksijama, objasnio je Starfild.

Normalne nove eksplodiraju „možda svakih 100.000 godina“, rekao je on. Ali rekurentne nove ponavljaju svoje izlive na ljudskoj vremenskoj liniji zbog neobičnog odnosa između njihove dve zvezde.

Jedna je hladna umiruća zvezda koja se zove crveni džin, koji je progoreo kroz svoj vodonik i veoma se proširio – sudbina koja čeka naše Sunce za oko pet milijardi godina.

Drugi je beli patuljak, kasnija faza u smrti zvezde, nakon što je sva atmosfera oduvana i ostalo je samo neverovatno gusto jezgro.

Njihova razlika u veličini je toliko velika da je belom patuljku T Coronae Borealis potrebno 227 dana da kruži oko svog crvenog giganta, rekao je Starfild.

Njih dvoje su toliko blizu da se materija koju izbacuje crveni džin skuplja blizu površine belog patuljka.

Jednom kada se masa otprilike Zemlje nakupi na belom patuljku – za šta je potrebno oko 80 godina – ona se zagreje dovoljno da pokrene odbeglu termonuklearnu reakciju, rekao je Starfild.

Ovo se završava „velikom eksplozijom i u roku od nekoliko sekundi temperatura poraste za 100-200 miliona stepeni“ Celzijusovih, rekao je Joahim Krauter, penzionisani nemački astronom koji je proučavao novu.

Svemirski teleskop Džejms Veb biće samo jedno od mnogih očiju koje se okreću ka izbijanju T Coronae Borealis kada ono počne, rekao je Krauter za AFP.

Ali nije vam potrebna tako napredna tehnologija da biste prisustvovali ovom retkom događaju – kad god se on dogodi.

„Jednostavno morate da izađete i pogledate u pravcu Corone Borealis“, rekao je Krauter.

Neki srećni posmatrači neba već se spremaju za najveći astronomski događaj u godini u ponedeljak, kada će se retko potpuno pomračenje Sunca dogoditi preko pojasa Sjedinjenih Država.