Kreatin je popularan dodatak ishrani u sportskoj zajednici koji se koristi za poboljšanje fizičkih performansi. Istraživači iz Forschungszentrum Julich sada su otkrili da visoka pojedinačna doza kreatina može privremeno poboljšati kognitivne performanse koje su smanjene nedostatkom sna. Nalazi studije su objavljeni u časopisu Naučni izveštaji.
Kao deo studije, 15 ispitanika je držano budnim preko noći i za to vreme je moralo da rešava kognitivne zadatke. Nedostatak sna dovodi do promena u metabolizmu mozga koje promovišu ćelijski unos kreatina. Prethodno su ispitanici primili visoku pojedinačnu dozu kreatina, važnog metaboličkog proizvoda koji se nalazi u hrani, a telo ga takođe može proizvesti.
Već tri sata nakon uzimanja kreatina, pozitivan efekat na metabolizam mozga i kognitivne performanse ispitanika već se mogao primetiti. Efekat je dostigao vrhunac nakon četiri sata i trajao je do devet sati. Konkretno, primećena su poboljšanja u kapacitetu obrade i kratkoročnoj memoriji.
„Rezultati sugerišu da jedna, ali visoka doza kreatina poboljšava sposobnost razmišljanja i izaziva promene u energetskim rezervama mozga tokom deprivacije sna“, kaže dr Ali Gorđinejad, koordinator studije sa Instituta za neuronauku i medicinu (INM-2). u Forschungszentrum Julich.
Razne studije su već prijavile poboljšanja u kognitivnim performansama nakon duge kreatinske dijete. Supstanca takođe deluje protiv metaboličkih promena izazvanih nedostatkom sna. Zbog toga su istraživači iz Julicha smatrali kreatin potencijalnim kandidatom za ovu studiju.
Ranije nije bilo moguće dokazati kratkoročni efekat koji je sada primećen, jer neuronske ćelije centralnog nervnog sistema (CNS) mogu samo u maloj meri da apsorbuju kreatin. Oni obično pokrivaju svoje potrebe uglavnom kroz sopstvenu sintezu. Samo stavljanjem mozga u „stresno“ stanje kroz eksperimentalne uslove u Julich studiji podstaknuto je povećano uzimanje kreatina u ćelijama.
„Međutim, za sada nije preporučljivo da ljudi uzimaju tako visoku dozu kreatina kod kuće, jer velike doze te supstance jako opterećuju bubrege i mogu izazvati zdravstvene rizike“, kaže dr Gorđinejad. „Međutim, ako buduće studije pokažu povećanje kognitivnih performansi pri nižim dozama, kreatin bi mogao postati ozbiljan konkurent kafi tokom dugih radnih noći.“