Globalna istraživačka grupa koja se sastoji od 131 istraživača iz 105 laboratorija u sedam zemalja objavila je rad u eLife-u. Studija identifikuje disfunkciju metabolizma energije mozga koja dovodi do izmenjenog pH i nivoa laktata kao uobičajenih obeležja u brojnim životinjskim modelima neuropsihijatrijskih i neurodegenerativnih poremećaja, kao što su intelektualni invaliditet, poremećaji spektra autizma, šizofrenija, bipolarni poremećaj, depresivni poremećaji i Alchajmerova bolest.
Na čelu istraživanja neuronauke, istraživačka grupa baca svetlo na izmenjeni energetski metabolizam kao ključni faktor u različitim neuropsihijatrijskim i neurodegenerativnim poremećajima. Iako se smatra kontroverznim, povišen nivo laktata i rezultirajuće smanjenje pH se sada takođe predlaže kao potencijalna primarna komponenta ovih bolesti.
Za razliku od prethodnih pretpostavki koje su povezivale ove promene sa spoljnim faktorima kao što su lekovi, prethodni nalazi istraživačke grupe sugerišu da one mogu biti intrinzične za poremećaje. Ovaj zaključak je izvučen iz pet životinjskih modela šizofrenije/razvojnih poremećaja, bipolarnog poremećaja i autizma, koji su izuzeti od takvih zbunjujućih faktora.
Međutim, istraživanja pH vrednosti mozga i nivoa laktata na životinjskim modelima drugih neuropsihijatrijskih i neuroloških poremećaja su ograničena. Do sada je bilo nejasno da li su takve promene u mozgu česta pojava. Pored toga, nije jasno utvrđena veza između promena pH vrednosti mozga i nivoa laktata i specifičnih abnormalnosti u ponašanju.
Ova studija, koja obuhvata 109 sojeva/stanja miševa, pacova i pilića, uključujući životinjske modele povezane sa neuropsihijatrijskim stanjima, otkriva da su promene u pH vrednosti mozga i nivoa laktata uobičajena karakteristika u različitim životinjskim modelima bolesti, uključujući šizofreniju/ poremećaji u razvoju, bipolarni poremećaj, autizam, kao i modeli depresije, epilepsije i Alchajmerove bolesti. Značajni uvidi ove studije uključuju:
„Ovo je prva i najveća sistematska studija koja procenjuje pH vrednosti mozga i nivoe laktata u nizu životinjskih modela za neuropsihijatrijske i neurodegenerativne poremećaje. Naši nalazi mogu postaviti temelje za nove pristupe za razvoj transdijagnostičke karakterizacije različitih poremećaja koji uključuju kognitivna oštećenja“, navodi se. dr Hideo Hagihara, glavni autor studije.
Profesor Tsuioshi Miiakava, odgovarajući autor, objašnjava: „Ovo istraživanje bi moglo biti odskočna daska ka identifikaciji zajedničkih terapijskih ciljeva kod različitih neuropsihijatrijskih poremećaja. Buduće studije će se usredsrediti na otkrivanje strategija lečenja koje su efikasne na različitim životinjskim modelima sa promenama pH u mozgu.
„Ovo bi moglo značajno doprineti razvoju prilagođenih tretmana za podgrupe pacijenata koje karakterišu specifične promene u metabolizmu energije mozga.“
U ovom radu, pod naslovom „Studija na životinjskim modelima velikih razmera, otkriva izmenjeni pH u mozgu i nivoe laktata kao transdijagnostički endofenotip neuropsihijatrijskih poremećaja koji uključuju kognitivno oštećenje“, mehanistički uvidi u smanjenje pH i povećanje nivoa laktata ostaju nedostižni. Međutim, poznato je da se proizvodnja laktata povećava kao odgovor na neuralnu hiperaktivnost kako bi se zadovoljila potražnja za energijom, a čini se da autori misle da bi to mogao biti osnovni razlog.