Može početi jednostavno, kašljem ili kijanjem, ali u nekim slučajevima, virus gripa može doći do vašeg mozga, uzrokujući ozbiljne simptome ili čak smrt zbog bolesti poznate kao encefalopatija povezana sa gripom (IAE).
U studiji pod naslovom „Ulazak virusa i prevod u endoteliju mozga izazivaju encefalopatiju povezanu sa gripom“ i objavljenoj u Acta Neuropathologica, istraživači su otkrili da IAE može biti uzrokovan virusom koji ulazi u mozak kroz određeni tip ćelije, i identifikovali su moguće strategije lečenja. .
Iako je IAE sve češća pojava, iznenađujuće se malo zna o tome kako virus gripa zapravo dospeva u mozak i izaziva simptome encefalopatije (opšti naziv za poremećaje mozga). Značajno je da nedostaje definitivni tretman za IAE, nešto na šta su istraživači sa Univerziteta u Osaki želeli da se pozabave.
Da bi proučio kako virusi gripa mogu izazvati IAE, istraživački tim je koristio niz metoda. Osim što su tražili čestice virusa u mozgovima ljudi koji su umrli od IAE, oni su napravili mišji model bolesti ubrizgavanjem virusa gripa A u krv. Takođe su koristili metode ćelijske kulture da vide koliko dobro virus inficira različite tipove ćelija.
„U ljudskim mozgovima, miševima ubrizganim virusom i kultivisanim ćelijama, virus gripa je imao tendenciju da se akumulira u endotelnim ćelijama“, objašnjava glavni autor studije Shihoko Kimura-Ohba. „Ove ćelije stvaraju barijeru između krvi i mozga i važne su za zaštitu mozga od štetnih supstanci.
Shodno tome, i u ljudskom mozgu i u modelu miša, barijera između krvi i mozga bila je ugrožena. Štaviše, istraživači su primetili da se virus zapravo ne reprodukuje unutar ovih endotelnih ćelija – ali je bilo mnogo proteina koje je napravio virus.
„Kada smo videli ovu akumulaciju virusnog proteina u mozgu, shvatili smo da je malo verovatno da će antivirusni lekovi koji imaju za cilj da zaustave proliferaciju virusa pomoći“, kaže Tomonori Kimura, viši autor studije. „Međutim, dostupni su i antivirusni lekovi koji imaju za cilj zaustavljanje transkripcije i translacije virusa – vitalnih procesa za stvaranje proteina.
Kada je tim isprobao ove klase antivirusnih lekova u endotelnim ćelijama tretiranim virusom gripa, primetili su manje virusnih proteina i ćelijsku smrt. U mišjem modelu IAE, ovi antivirusni lekovi su takođe bili veoma efikasni kada se koriste dovoljno rano, što sugeriše da mogu biti korisni kod pacijenata.
S obzirom da mnoge različite vrste virusa, uključujući COVID-19, mogu izazvati encefalopatiju, ovi nalazi imaju širok uticaj. Štaviše, iako se IAE nega poboljšava, više od polovine svih pacijenata umire ili imaju dugotrajne simptome.
Bolje razumevanje kako virusi mogu izazvati encefalopatiju biće važno za razvoj novih, efikasnih tretmana.