Za pojedince sa srčanom insuficijencijom sa smanjenom frakcijom izbacivanja (HFrEF), novi model olakšava predviđanje doživotnog ukupnog preživljavanja i koristi od lečenja srčane insuficijencije bez hospitalizacije, prema studiji objavljenoj na internetu 10. septembra u European Journal of Heart Failure.
Pascal M. Burger, sa Univerzitetskog medicinskog centra Utreht u Holandiji, i njegove kolege razvili su i potvrdili model doživotne perspektive za srčanu insuficijenciju (LIFE-HF) za predviđanje životnog rizika i koristi od lečenja kod pacijenata sa HFrEF. Model je razvijen na 15.415 učesnika iz ispitivanja PARADIGM-HF i ATMOSPHERE. Eksterna validacija je izvršena na 51.286 učesnika u SvedeHF registru, ASIAN-HF registru i DAPA-HF ispitivanju.
Istraživači su pronašli adekvatnu kalibraciju rizika od dve do 10 godina, a c-statistika je bila 0,65 do 0,74, respektivno. Model je kombinovan sa odnosom rizika iz ispitivanja da bi se omogućila procena individualnog (doživotnog) rizika i koristi od lečenja. Procenjeno je da kombinovani tretman antagonistom mineralokortikoidnih receptora, inhibitorom kotransportera natrijum-glukoze 2 i inhibitorom receptora angiotenzina-neprilizina daje medijanu od 2,5 odnosno 3,7 dodatnih godina ukupnog preživljavanja bez hospitalizacije i srčane insuficijencije, respektivno, primenom ovog alata na razvojna kohorta.
„Model bi mogao poslužiti kao alat za poboljšanje upravljanja pacijentima sa HFrEF olakšavanjem personalizovane medicine i zajedničkog donošenja odluka“, pišu autori.
Nekoliko autora je otkrilo veze sa farmaceutskom industrijom.