Istraživači sa Medicinskog fakulteta Icahn na planini Sinai dizajnirali su inovativnu strategiju zasnovanu na RNK za aktiviranje dendritskih ćelija – koje igraju ključnu ulogu u imunološkom odgovoru – koje su iskorenile tumore i sprečile njihovo ponovno pojavljivanje u mišjim modelima melanoma.
Nalazi, koji sugerišu da pristup ima potencijal da bude efikasan protiv tumora koji su se već proširili na druge delove tela i protiv različitih tipova raka, objavljeni su u izdanju Nature Nanotechnologi od 27. jula.
Ćelije raka koriste strategije za isključivanje različitih faza ciklusa imuniteta na rak, procesa kojim dendritske ćelije obrazuju T ćelije da ubijaju ćelije raka. Ovo imunosupresivno okruženje koje ometa aktivaciju T ćelija koje ubijaju rak omogućava tumorima da rastu, kažu istraživači.
„Većina pristupa da se pojača ova kritična uloga dendritskih ćelija – ili terapija usvojenih ćelija – ima za cilj da poveća signale aktivacije koji se pružaju dendritskim ćelijama kada se specifični molekuli na njihovoj površini vežu za ćelije tumora. Međutim, oni nisu bili tako uspešni u kliničkim ispitivanjima kao To je zato što tumori imaju tendenciju da evoluiraju na različite načine kako bi isključili svaku fazu ciklusa imuniteta na rak“, kaže dr Jidžou Dong, odgovarajući autor studije.
Istraživači su svoj pristup nazvali CATCH. Kao deo režima, istraživači su koristili nove vrste lipidnih nanočestica da isporuče dva mRNA terapeutika – proces sličan onom koji se uspešno koristi za vakcine protiv COVID-19 – kako bi se osiguralo da su dendritske ćelije dovoljno aktivirane da poboljšaju ciklus imuniteta na rak u uspostavljenim tumori.
Koristeći više bioloških testova da bi stekli uvid u efekte režima CATCH na različite tipove imunih ćelija, istraživači su pokazali da njihova strategija ne samo da je reaktivirala ciklus već i uklonila prepreke u drugim fazama. Ovo je izazvalo promenu u mikrookruženju tumora, pomerajući ga sa tipova ćelija koji slabe sposobnost T ćelija da se bore protiv raka na tipove ćelija koje zapravo podržavaju i poboljšavaju njihovu sposobnost da se bore protiv tumora.
Osim pozitivnih nalaza na mišjim modelima melanoma, istraživači su sproveli dalje testove kako bi procenili efikasnost CATCH režima u širem ponovnom pokretanju ciklusa imuniteta protiv raka. Njihova istraživanja su pokazala ohrabrujuće rezultate, pošto je režim smanjio tumore na mišjim modelima B ćelijskog limfoma za 83%. Takođe su ga testirali na mišjim modelima raka dojke, gde je približno polovina miševa pozitivno reagovala.
Zatim, istraživači planiraju testiranje izvodljivosti i bezbednosti za korišćenje CATCH režima u ranoj fazi kliničkih ispitivanja za pacijente.
„Dendritske ćelije su bile ključni fokus za razvoj novih terapija raka, jer ove ćelije organizuju ciklus imuniteta na rak. U teoriji, režim CATCH koji koristi ovu posebnu tehnologiju zasnovanu na RNK ima potencijal da obezbedi mnogo efikasniji pristup za korišćenje dendritičke ćelije za imunoterapiju raka za lečenje širokog spektra solidnih tumora,“ kaže dr Brajan Braun, direktor Instituta za genomiku Ikan i pomoćnik direktora Instituta za preciznu imunologiju Marc i Jennifer Lipschultz na Icahn Mount Sinai.
Rad je naslovljen „Zatvorite ciklus imuniteta od raka integracijom formulacija lipidnih nanočestica-mRNK i terapije dendritskim ćelijama“.