Nova studija naglašava brzo usvajanje rezultata kliničkih istraživanja u obrascima propisivanja hemoterapije

Nova studija naglašava brzo usvajanje rezultata kliničkih istraživanja u obrascima propisivanja hemoterapije

Novo istraživanje u JNCCN—Journal of the National Comprehensive Cancer Network procenjuje kako je važna analiza lokalno-regionalno napredne adjuvantne hemoterapije raka debelog creva uticala na obrasce prepisivanja.

Saradnja IDEA uključila je više od 12.000 pacijenata sa stadijumom III raka debelog creva u 6 randomizovanih ispitivanja faze 3 u planiranoj objedinjenoj analizi, kako bi se utvrdilo kako tri ili šest meseci hemoterapije nakon operacije – bilo kombinacija kapecitabina/oksaliplatina (CAPOKS) ili fluorouracila /leucovorin/oksaliplatin (FOLFOKS)—uticajni ishodi.

Tekuća JNCCN studija je otkrila da je nakon potpune objave IDEA procenat pacijenata lečenih CAPOKS-om porastao sa 14% na 48%. Takođe, 45,2% pacijenata je bilo propisano kao adjuvantna terapija samo tri meseca nakon IDEA, u poređenju sa samo 5,6% ranije.

„Rezultati naše studije su pokazali značajno povećanje u planiranju za tri meseca adjuvantne hemoterapije nakon prezentacije IDEA. Takođe smo primetili da je više pacijenata prepisano CAPOKS u poređenju sa FOLFOKS-om, koji se ranije više koristio kao preferirani režim lečenja, “ rekao je stariji autor Daniel H. Ahn, DO, Sveobuhvatni centar za rak klinike Maio.

„Najveća zabrinutost kod šestomesečne hemoterapije su toksičnosti od lečenja — uključujući nisku krvnu sliku, disfunkciju bubrega i jetre i perifernu neuropatiju (nepodnošljiva utrnulost i/ili slabost). Pacijenti koji primaju šest meseci adjuvantne hemoterapije su veći od pet puta veća je verovatnoća da će doživeti perifernu neuropatiju stepena III ili više.“

„Naravno, sa tri meseca hemoterapije moramo da budemo zabrinuti da li skraćeno trajanje može potencijalno negativno uticati na ishod raka. Imajući u vidu ove nijanse, izbor režima i trajanje ostaje zajednička odluka.“

Istraživači su priznali da je vremenski period studije uključivao pandemiju COVID-19, koja je takođe mogla da ima ulogu u podsticanju kraćeg trajanja hemoterapije.

„Na vrhuncu pandemije COVID-19, na propisivanje tretmana je uticalo da se uključi više oralnih terapija i manje poseta zasnovanih na infuziji kako bi se smanjila izloženost visokorizičnim pacijentima“, rekao je dr An.

Istraživači su proučavali 399 pacijenata kojima je dijagnostikovan rak debelog creva III stadijuma i koji su lečeni hemoterapijom nakon operacije na Klinici Mejo ili Univerzitetskom Hit sistemu Emori 1. januara 2016. ili kasnije.

Njihovi nalazi su ispitali planiranu vrstu hemoterapije i trajanje pre nego što je predstavljen IDEA sažetak, nakon sažetka i nakon objavljivanja kompletnog rukopisa. Pored uočavanja pomaka ka kraćem trajanju adjuvantnog lečenja i ka povećanju upotrebe CAPOKS-a, rezultati su pokazali da je usvajanje kraćeg perioda hemoterapije bilo preovlađujuće kod crnih pacijenata.

„Kolaborativna analiza IDEA u stadijumu III raka debelog creva koja pokazuje prilično slično preživljavanje bez bolesti i sveukupno preživljavanje sa tri meseca adjuvantnog CAPOKS-a u poređenju sa prethodnim standardom od šest meseci hemoterapije kod učesnika sa bolešću T3N1 osetilo se da se odmah menja praksa prilikom prezentacije i objavljivanja. 2017-2018, a podaci su ubrzo nakon toga ugrađeni u NCCN smernice za rak debelog creva“, objasnila je Katrina S. Pedersen, MD, MS, vanredni profesor medicine, medicinski onkolog GI, Siteman Cancer Center u Barnes-Jevish Hospital i Vashington Medicinski fakultet Univerziteta, koji nije bio uključen u ovo istraživanje.

„Ova studija pruža prve dugoročne objektivne dokaze da su se onkolozi u nekoliko akademskih zdravstvenih sistema složili i brzo promenili obrasce propisivanja od većine koja je uzimala FOLFOKS tokom šest meseci do primanja CAPOKS-a ili FOLFOKS-a tokom tri meseca.

Dr Pedersen, član NCCN panela za kliničku praksu u onkologiji (NCCN smernice) panela za rak debelog creva, nastavio je: „Zanimljivo je da predstavljeni podaci postavljaju pitanje kakvu je ulogu imala pandemija COVID-19 u ubrzavanju usvajanja CAPOKS-a i šta je motivisalo brže usvajanje tromesečnih režima kod Afroamerikanaca.“

„Lično bih želeo da vidim dalja istraživanja koja će ispitati da li su se obrasci prakse u zajednici promenili na sličan način od IDEA, kako su promene u prepisivanju uticale na ishode kod Afroamerikanaca ili kod pacijenata sa većim rizikom (T4 ili N2), i da li je naša trenutna era značajne hemoterapije Ograničenja u lancu snabdevanja uticala su na lečenje, kako bi pomogli u informisanju budućih diskusija zasnovanih na smernicama.“