NASA planira najsavremeniji svemirski teleskop da pronađe vanzemaljske svetove poput Zemlje

NASA planira najsavremeniji svemirski teleskop da pronađe vanzemaljske svetove poput Zemlje

NASA planira da izgradi teleskop za lov na naseljive svetove.

Maštovito nazvana ‘Naseljiva svetska opservatorija’ udaljena je najmanje deceniju, ali NASA je počela da razvija potrebnu tehnologiju.

Ugovori su dodeljeni trima kompanijama za istraživanje optike sledeće generacije, dizajna misija i karakteristika teleskopa po ceni od 17,5 miliona dolara. Radovi bi trebalo da počnu krajem leta 2024.

Opservatorija za nastanjene svetove (HVO) je misija lansiranja velikog svemirskog teleskopa sa glavnom svrhom direktnog snimanja planeta sličnih Zemlji oko zvezda poput našeg Sunca.

Takođe će moći da proučava njihovu atmosferu kako bi potražio hemijske potpise za znakove života. Misija je veoma u ranim fazama planiranja sa radnim grupama koje gledaju na naučne ciljeve i kako ih postići.

Smatra se da, na osnovu postojećih istraživanja egzoplaneta, jedna od pet zvezda verovatno ima planetu sličnu Zemlji u orbiti oko sebe.

Naravno, cela premisa traganja za životom u Univerzumu se oslanja na to da je život donekle sličan našem. Možda postoji život zasnovan na potpuno drugačijoj hemiji, ali ako želimo da pronađemo život, onda bismo mogli da tražimo život poput našeg, a ne da se zabadamo na nešto potpuno drugačije.

U tom cilju SZO će biti u potrazi za hemikalijama poput kiseonika i metana i drugim potpisima koji nagoveštavaju prisustvo života.

U januaru ove godine, NASA je zatražila predloge koji će pokretati i unaprediti neophodne tehnologije koje će biti potrebne za HVO.

Ovo može zvučati jednostavno pitanje, ali uzimajući u obzir šta će biti potrebno, kao što je koronograf hiljadama puta sposobniji od postojećeg da blokira svetlost zvezde domaćina i optički sistem koji može ostati nepokretan do tačnosti širine atoma tokom posmatranja i shvatite izazove koji su pred vama.

Nakon prve faze, NASA je sada odabrala tri predloga za dvogodišnje ugovore sa fiksnom cenom koji ukupno iznose neverovatnih 17,5 miliona dolara. Zvuči kao mnogo novca, ali Habl je koštao 16 milijardi dolara za razvoj i lansiranje.

Planirano je da radovi počnu do kraja leta 2024. Ugovori će zajedno isporučiti okvir tehnologije koji će podržati sledeću fazu razvoja HVO-a i uključuje:

Modeliranje i podsistemi za ‘ultra-stabilan’ optički sistem daleko iznad trenutnih mogućnosti. Ovo će isporučiti BAE Sistems.

Razviti neophodnu integrisanu infrastrukturu za modeliranje koja može da se kreće i upoređuje međuzavisnosti dizajna. Ovaj element će isporučiti Lockheed Martin.

Unapredite tehnologije koje treba da podrže operacije teleskopa kao što su optičke pregrade koje se mogu postaviti da bi se smanjio ulazak rasute svetlosti i strukturna podrška za optički voz. Ovaj završni element će isporučiti Northrop Grumman.

NASA će, naravno, imati kontrolu kroz ceo put, a rezultati će im omogućiti da planiraju fazu razvoja i izgradnje misije. Posao se ipak ne završava izolovano jer postoje saznanja iz svemirskog teleskopa Džejms Veb i budućeg teleskopa Nensi Grejs.