Naučnik za geo-ekologiju iz Japana komponovao je gudački kvartet koristeći sonifikovane klimatske podatke. Šestominutna kompozicija – pod nazivom „Gudački kvartet br. 1 „Polar Energy Budget““ – zasnovana je na više od 30 godina satelitsko prikupljenih klimatskih podataka sa Arktika i Antarktika i ima za cilj da privuče pažnju na to kako klimu upravljaju unos i izlaz energije na polovima.
Priča o tome kako je kompozicija sastavljena objavljena je 18. aprila u časopisu iScience kao deo zbirke „Istraživanje veze umetnosti i nauke“.
„Snažno se nadam da ovaj rukopis označava značajnu prekretnicu, prelazeći iz ere u kojoj samo naučnici rukuju podacima u eru u kojoj umetnici mogu slobodno da koriste podatke za izradu svojih dela“, piše autor i kompozitor Hiroto Nagai, naučnik za geo-ekologiju u Rishou Univerzitetu.
Naučnik-kompozitor Hiroto Nagai tvrdi da muzika, za razliku od zvuka, izaziva emocionalni odgovor i tvrdi da „muzifikacija“ (za razliku od sonifikacije) podataka zahteva određenu intervenciju kompozitora kako bi se stvorila tenzija i dodala dinamika. Iz tog razloga, Nagai je bio liberalniji u dodavanju „ljudskog dodira“ u poređenju sa prethodnim muzičkim kompozicijama zasnovanim na podacima, sa ciljem da spoji sonifikaciju sa tradicionalnom muzičkom kompozicijom.
„Kao osnovni princip u muzičkoj kompoziciji, neophodno je kombinovati vremenske sekvence od stvaranja napetosti do rezolucije u različitim skalama, od harmonijskih progresija do celih pokreta“, piše Nagai. „Do sada nije bilo objavljenih pokušaja i otvorene diskusije o muzičkoj kompoziciji zasnovanoj na sonifikaciji, niti pokušaja da se demonstrira metodologija potrebna da se umetničkim delom namerno utiče na emocije publike.
Da bi to uradio, prvo je koristio program za sonifikaciju podataka o životnoj sredini dodeljivanjem zvukova različitim vrednostima podataka. Javno dostupni podaci prikupljeni su sa četiri polarne lokacije između 1982. i 2022.: lokacije za bušenje jezgra leda na ledenom pokrivaču Grenlanda, satelitske stanice na norveškom arhipelagu Svalbard i dve istraživačke stanice u vlasništvu Japana na Antarktiku (Shova Station i Dome Fudži stanica). Za svaku od lokacija, Nagai je koristio podatke o mesečnim merenjima kratko- i dugotalasnog zračenja, padavina, površinske temperature i debljine oblaka.
Zatim je ovu zbirku zvukova transformisao u muzičku kompoziciju koju će svirati dve violine, viola i violončelo. Ovaj proces je uključivao mnogo koraka, uključujući manipulisanje tonom različitih tačaka podataka i dodeljivanje delova podataka različitim instrumentima, preklapanje pasusa kreiranih iz različitih podataka i uvođenje muzičkih tehnika sviranja kao što su picikato i stakato.
Nagai je takođe intervenisao na više umetničkih načina uvođenjem ritma, namerno uklanjanjem određenih zvukova i uvođenjem rukom pisanih delova (koji nisu izvedeni iz podataka) u kompoziciju.
Premijerni nastup kvarteta uživo održan je na Univerzitetu Vaseda u Tokiju u martu 2023. nakon čega je usledila panel diskusija. Snimljeno izvođenje dela PRT Kuarteta, japanskog profesionalnog gudačkog kvarteta, takođe je objavljeno na Jutjubu u martu 2023.
„Nakon slušanja, moja početna reakcija je bila: ‘Šta je ovo?’ Osećao se kao tipično savremeno delo“, rekla je Haruka Sakuma, profesionalni violinista koji je izvodio 2. violinu. „Tok muzike je bilo malo teško brzo zapamtiti, a u početku je bilo prilično izazovno.
Nagai kaže da, za razliku od grafičkog predstavljanja podataka, muzika izaziva emocije pre intelektualne radoznalosti i sugeriše da bi korišćenje grafičkih i muzičkih prikaza podataka u sprezi moglo biti još moćnije.
„Snažno privlači pažnju publike, dok grafički prikazi umesto toga zahtevaju aktivno i svesno prepoznavanje“, piše Nagai. „Ovo otkriva potencijal za širenje u naukama o Zemlji kroz muziku.“