Postoji mnogo načina na koje naučnici mogu da otkriju šta se dešava ispod Zemljine površine – kao što je merenje seizmičkih talasa dok putuju pod zemljom – ali možda ništa nije bolje od stvarno, stvarno, stvarno duboke rupe.
Prema kineskoj državnoj novinskoj agenciji Sinhua, sada su u toku radovi na kopanju bušotine od 11.100 metara u pustinji Taklamakan na severozapadu Kine. To je ekvivalent više od 33 Ajfelove kule, naslagane jedna na drugu.
Ovo nije najdublje što su ljudi ikada bili. Novo iskopavanje neće nadmašiti 12.262 metara Kola Superdeep bušotinu u Rusiji (koja je sada napuštena), ili 12.290 metara naftnu bušotinu BD-04A na naftnom polju Al Shaheen u Katar – ali približava se.
Kineski naučnici se nadaju da će rupa značajno poboljšati naše razumevanje duboke geologije Zemlje, dok će se i traganja za rezervama nafte i gasa vršiti kako bušenje bude sve manje i manje.
Kina nije otkrila previše o detaljima bušotine, ili vrstama eksperimenata i analiza koje će rezultirati kada se završi, ali bi to moglo pomoći da se potvrdi ono što mislimo da znamo o Zemljinoj kori. Kontinentalna kora se spušta do dubine u proseku oko 30 kilometara (preko 18 milja), tako da ova rupa neće pogoditi plašt.
To je ogroman tehnički poduhvat, kao što možete zamisliti. Rupa neće biti završena za više od godinu dana, a za posao je dovezeno oko 2.000 tona opreme i instrumenata – uključujući burgije i cevi za bušenje.
Za ideju o tome koliko teško može biti bušenje do ovih dubina, pogledajte superduboku bušotinu Kola. Radovi na tom projektu počeli su u maju 1970. godine i trajali do 1994. godine, sa ukupno pet iskopanih bušotina zbog mehaničkih kvarova i kvarova.
Međutim, pokazalo se veoma korisnim: naučnici su pronašli vodu i vodonik u količinama i na dubinama koje nisu očekivali. Još jedno zanimljivo otkriće bilo je prisustvo mikroskopskih fosila planktona oko 6.000 metara ispod površine.
„Teškoća izgradnje projekta bušenja može se uporediti sa velikim kamionom koji vozi po dve tanke čelične sajle“, rekao je za Sinhua naučnik Sun Jinšeng sa Kineske akademije inženjeringa.
Oprema koja se koristi za stvaranje bušotine moraće da izdrži temperature do 200 stepeni Celzijusa (392 stepena Farenhajta), i atmosferski pritisak oko 1.300 puta veći nego što je na površini.
Kada bude završena, za očekivanih 450 dana (otprilike), nova rupa u Kini će proći kroz 10 kontinentalnih slojeva – slojeva sedimentnih stena koji se protežu preko čitavih kontinenata – sve do sistema krede, formiranog još od pre 145 miliona godina.