Kako su slepi miševi evoluirali da bi izbegli rak

Kako su slepi miševi evoluirali da bi izbegli rak

Novi rad pod naslovom „Dugo čitano sekvenciranje otkriva brzu evoluciju imuniteta i gena povezanih sa rakom kod slepih miševa“ u Genome Biology and Evolution pokazuje da brza evolucija kod slepih miševa može objasniti izuzetnu sposobnost životinja da ugosti i prežive infekcije, kao i izbegavajte rak.

Slepi miševi su izuzetni među sisarima ne samo zbog svoje sposobnosti da lete, već i zbog dugog života, niske stope raka i snažnog imunološkog sistema. Takođe se smatra da su slepi miševi igrali ulogu u nastanku SARS-CoV-2. Sposobnost slepih miševa da tolerišu virusne infekcije može proizaći iz neobičnih karakteristika njihovog urođenog imunološkog odgovora.

Ove karakteristike čine slepe miševe zanimljivom životinjom za istraživanje, jer mogu imati implikacije na ljudsko zdravlje. Na primer, boljim razumevanjem mehanizama imunog sistema slepih miševa koji omogućavaju slepim miševima da tolerišu virusne infekcije, istraživači bi mogli bolje da spreče izbijanje bolesti sa životinja na ljude.

Komparativne genomske analize slepih miševa i sisara osetljivih na rak mogu na kraju pružiti nove informacije o uzrocima raka i vezama između raka i imuniteta. Studije slepih miševa i drugih organizama dopunjuju studije zasnovane na modelima miševa; miševi su podložniji eksperimentalnoj manipulaciji od slepih miševa, ali pokazuju manje karakteristika sa implikacijama na ljudske bolesti.

Ovde su istraživači koji su koristili platformu za dugo čitanje Okford Nanopore Technologies i uzorke slepih miševa prikupljene uz pomoć Američkog prirodnjačkog muzeja u Belizeu, sekvencirali genome dve vrste slepih miševa, jamajčanskog voćnog šišmiša i mezoameričkog brkatog slepog miša, i izvršili sveobuhvatna komparativna genomska analiza sa raznolikom kolekcijom slepih miševa i drugih sisara.

Istraživači su pronašli genetske adaptacije u šest proteina povezanih sa popravkom DNK i 46 proteina kod slepih miševa koji su bili povezani sa rakom, što znači da su istraživači ranije otkrili da takvi proteini potiskuju rak. Značajno, studija je otkrila da su ovi izmenjeni geni povezani sa rakom obogaćeni više od dva puta u grupi slepih miševa u poređenju sa drugim sisarima.

„Generisanjem ovih novih genoma slepih miševa i upoređivanjem sa drugim sisarima nastavljamo da pronalazimo izvanredne nove adaptacije u antivirusnim i antikancerogenim genima“, rekao je vodeći autor lista Armin Šeben. „Ova istraživanja su prvi korak ka prevođenju istraživanja o jedinstvenoj biologiji slepih miševa u uvide relevantne za razumevanje i lečenje starenja i bolesti, kao što je rak, kod ljudi.“