Južnokorejski naučnici razvili održivi „mesnati pirinač“

Južnokorejski naučnici razvili održivi „mesnati pirinač“

Naučnici u Južnoj Koreji razvili su novu vrstu održive hibridne hrane – „mesnati“ pirinač za koji kažu da bi mogao da pomogne u rešavanju prehrambenih kriza i klimatskih promena.

Novo zrno uzgojeno je u laboratoriji od strane istraživača sa Univerziteta Jonsei u Seulu i prepuno je goveđih mišićnih i masnih ćelija.

Rezultat je ružičasti pirinač za koji tim kaže da bi mogao da ponudi jeftiniju i ekološki održiviju alternativu mesu i ostavi manji ugljenični otisak.

„Zamislite da dobijemo sve hranljive materije koje su nam potrebne iz proteinskog pirinča uzgajanog u ćelijama“, rekla je Park So-Hjeon, koja je koautor studije.

„Pirinač već ima visok nivo hranljivih materija, ali dodavanje ćelija iz stoke može ga dodatno povećati“, rekla je ona u saopštenju za javnost u sredu, kada je studija objavljena u časopisu Materija.

Zrno je obloženo ribljim želatinom kako bi se goveđe ćelije zakačile na pirinač, a zatim ostavljeno da se uzgaja u petrijevoj posudi do 11 dana.

Konačni proizvod je sadržao 8 procenata više proteina i 7 procenata više masti od običnog pirinča, rekao je tim, i bio je čvršći i krhkiji od prirodnih žitarica.

Najnovija kreacija ostavila je znatno manji ugljenični otisak jer proizvodni metod eliminiše potrebu za uzgojem i uzgojem životinja koje troše „mnogo resursa i vode i oslobađaju mnogo gasova staklene bašte“, rekao je Park.

Za svakih 100 g (3,5 unci) proizvedenog proteina, procenjuje se da hibridni pirinač oslobađa manje od 6,27 kilograma ugljen-dioksida, dok proizvodnja govedine oslobađa osam puta više, navodi se u saopštenju za javnost.

Ako se komercijalizuje, to bi pružilo mnogo jeftiniju opciju za potrošače u Koreji, gde se procenjuje da hibridni pirinač košta oko 2,23 dolara po kilogramu, dok govedina košta oko 15 dolara.

Tim planira da dalje razvije proces pre nego što pirinač izađe na tržište kako bi ćelije mogle bolje da rastu u zrnu pirinča za veću hranljivu vrednost.

„Sada vidim svet mogućnosti za ovu hibridnu hranu na bazi žitarica“, rekao je Park.

„Moglo bi jednog dana poslužiti kao pomoć u hrani za glad, vojni obrok ili čak hranu u svemiru.“