Šuma često odjekuje zvucima njenih stanovnika, posebno nakon padavina. Ptice guguću i grakću, insekti cvrkuću i zuje, žabe trepću i urlaju.
Ali nisu svi razgovori u šumi čujni – niti svi uključuju životinje.
U novoj studiji, naučnici u Japanu pronašli su intrigantne nagoveštaje da kiša može da podstakne neke gljive da komuniciraju koristeći podzemne električne signale.
Istraživači su se fokusirali na male, smeđe pečurke poznate kao dvobojne varalice (Laccaria bicolor), koje su otkrili da rastu na podu sekundarne mešovite šume u naučnom centru Kavatabi Field Univerziteta Tohoku u Japanu.
L. bicolor je ektomikorizna gljiva koja formira simbiotske odnose sa određenim biljkama, uključujući mnoga velika stabla poput hrastova i borova. Povećava njihovo snabdevanje vodom i hranljivim materijama u zamenu za ugljene hidrate.
Prethodna istraživanja čak sugerišu da L. bicolor može pomoći nekim stablima da se indirektno hrane životinjama, mameći srodnike insekata zvane prolećne repice i ubijajući ih, moguće, toksinom, deleći azot životinje sa svojim stablima domaćinima.
Dok neke mikorizne gljive prodiru u ćelijske zidove svojih biljaka domaćina, ektomikorizne gljive kao što je L. bicolor umesto toga grade podzemne „košture“ oko spoljašnjosti korena drveta.
Ovi omotači su napravljeni od hifa, filamenata sličnih korenu koji podstiču rast gljivice. Kada se hife mikoriznih gljiva povežu pod zemljom, one formiraju međusobno povezane sisteme poznate kao mikorizne mreže. Predloženo je da takve podzemne mreže deluju kao neka vrsta „mreža širom drveta“, gde čitave šume komuniciraju putem hemijskih signala niz korenje drveća i mikorizne gljive.
Iako su mikorizne mreže stvarne, premalo je dokaza da bismo znali da li dostižu razmere i složenost koji se često pripisuju mrežama širom drveta. Mnogi naučnici kažu da su mnogi popularni prikazi ovog fenomena precenjeni.
Bez obzira na to, ova studija doprinosi rastućem broju istraživanja koja se bave detaljima ovih odnosa, otkrivajući fascinantne detalje o tome kako oni funkcionišu.
Prethodne studije su pokazale da gljive proizvode varijacije u električnim potencijalima naizgled kao odgovor na promene u svom okruženju, a tragovi sugerišu da ovi signali služe kao oblik komunikacije.
Studija iz 2022. godine, na primer, pronašla je obrasce električne aktivnosti slične nervima kod nekih gljiva koje izgledaju uporedivo sa strukturom ljudskog govora. Studija je identifikovala do 50 različitih „reči“ ili grupa šiljaka u električnoj aktivnosti, generisanih gljivičnim mrežama.
Ranija istraživanja su takođe otkrila da biljke mogu slati tajne električne signale ispod zemlje, verovatno čak i bez pomoći mikoriznih gljiva.
Dok su šiljci električnog potencijala viđeni kod gljiva ranije, ponekad kao odgovor na vodu ili druge stimuluse, većina studija se fokusirala na ograničene vrste gljiva uzgajanih na veštačkim podlogama ili sakupljenih sa terena u laboratorijskim uslovima, napominju autori nove studije. .
U novoj studiji, istraživači su pričvrstili elektrode na grupu od šest pečuraka L. bicolor koje su otkrili da rastu pored šumske staze.
Pečurke su se nalazile u blizini hrasta jolčama ( Kuercus serrata ) i graba sa labavim cvetovima ( Carpinus lakiflora ), obe potencijalne simbiotske vrste drveća za L. bicolor .
Istraživači su pratili električni potencijal pečuraka, meren u milivoltima (mV), oko dva dana krajem septembra i početkom oktobra 2021. Mesto istraživanja je u početku bilo sunčano i suvo, nakon što je padalo malo kiše u prethodnih dvanaest dana, izveštavaju oni.
To se, međutim, promenilo 1. oktobra kada je tajfun Mindule doneo 32 milimetra kiše. Jedan do dva sata nakon padavina, pečurke su počele da pokazuju nove znake aktivnosti.
„U početku su pečurke pokazivale manji električni potencijal, a mi smo to sveli na nedostatak padavina“, kaže mikrobiološki ekolog Ju Fukasava sa Univerziteta Tohoku. „Međutim, električni potencijal je počeo da fluktuira nakon kiše, ponekad prelazi 100 mV.“
Ova fluktuacija je bila u korelaciji sa promenama i padavina i temperature, prema Fukusavi i njegovim kolegama, čija analiza sugeriše da je električni signal nakon padavina pokazao dokaze o transportu signala među gljivama.
Ovaj transport signala bio je posebno jak između gljiva koje se nalaze bliže jedna drugoj na šumskom tlu, izvještavaju istraživači, i pokazao je usmjerenost.
Iako je nova studija daleko od konačne, ona dodaje još jedan intrigantan deo slagalici o tome kakvu ulogu gljive igraju u često zanemarenim ekosistemima skrivenim ispod šumskih podova.
„Naši rezultati potvrđuju potrebu za daljim studijama o električnim potencijalima gljivica u pravom ekološkom kontekstu“, kaže Fukasava.
Studija je objavljena u Fungal Ecology.