Za upravljanje vodama je važno da razume kako se suša širi. U novoj studiji, istraživači sa VSL Instituta za istraživanje snega i lavina SLF pokazuju da je u svakom trećem slučaju atmosferska suša praćena niskim nivoom vode. Ređe suša ima negativan uticaj na podzemne vode.
Sa klimatskim promenama, ekstremni klimatski događaji kao što su duže sušne periode postaju sve češći. Ovo može imati negativan uticaj na upravljanje vodama, na primer u poljoprivredi. Ako veliko područje pati od suše, postaje teško transportovati vodu za navodnjavanje iz jednog područja u drugo.
Stoga je važno razumeti kako suša istovremeno utiče na nivoe reka i nivoe podzemnih voda na velikim površinama. Istraživači u SLF-u su sada analizirali podatke iz 70 rečnih slivova u centralnoj Evropi kako bi istražili kolika je verovatnoća da će različita područja biti pogođena sušom u isto vreme. Studija je objavljena u Geophisical Research Letters.
U svojoj studiji, istraživači su istraživali pitanje da li deficit padavina dovodi do deficita oticanja u rekama i na kraju do deficita podzemnih voda. Njihov fokus je bio na prostornom obimu.
„Otkrili smo da 30 odsto manjka padavina dovodi do niskog nivoa vode, što ima negativan uticaj na podzemne vode u 40 odsto slučajeva“, kaže Manuela Bruner, autorka studije.
„Pretpostavila sam da što duže traje suša, ona postaje sve raširenija. Ali to nije slučaj sa podzemnim vodama“, objašnjava ona. Dok autori pokazuju da je deficit oticanja rasprostranjeniji od deficita padavina koji ga uzrokuje, prostorni obim deficita podzemnih voda se zauzvrat smanjuje u poređenju sa širenjem deficita oticanja.
Ovo neslaganje je iznenadilo istraživače, ali se može objasniti različitim strukturama tla: porozni materijal omogućava da voda bolje i brže curi od ilovastog tla, na primer. Zbog toga se širenje deficita može lokalno odložiti.
Pored toga, vodonosnik može da skladišti mnogo vode. U zavisnosti od područja, suša nema efekta ili samo veoma odloženo utiče na nivo podzemnih voda. „Ovo su dobre vesti za navodnjavanje“, komentariše Manuela Bruner. Čak i ako su reke presušile, susedni rezervoari podzemnih voda još uvek mogu biti delimično popunjeni.
Studija takođe pokazuje koliko je izazovno predvideti tok suša zbog složenosti ciklusa vode. „Mnoštvo uticajnih faktora otežava precizno predviđanje da li će produženi sušni period dovesti do isušenih reka ili nestašice podzemnih voda“, kaže naučnik.