Istraživanje naglašava vezu između pucnjave u školi i nasilja nad ženama

Istraživanje naglašava vezu između pucnjave u školi i nasilja nad ženama

Novo istraživanje školskih strelaca u poslednjih 50 godina pokazalo je da je 70% počinilo nasilje nad ženama (VAV), bilo pre ili tokom njihovih napada.

Istraživanje dodaje sloj razumevanja o stavovima i ponašanju onih koji vrše nasilje u školi i može pomoći u oblikovanju strategija za sprečavanje budućih pucnjava, rekla je Nikol Džonson, vanredni profesor psihologije savetovanja na Obrazovnom koledžu Univerziteta Lihaj i glavni autor studije.

„Ovi nalazi imaju mnoge implikacije, uključujući važnost ciljanja politika i procedura koje normalizuju nasilje i ozbiljnog shvatanja žrtava uznemiravanja i zlostavljanja pre eskalacije“, rekao je Džonson. „To zahteva da se posvetimo i ozbiljno shvatimo ove ‘manje’ akte nasilja koji postoje u istom spektru kao i pucnjave u školama.

Studija, objavljena u časopisu Psihologija muškaraca i maskuliniteta, analizirala je profile 59 dečaka i muškaraca koji su počinili pucnjavu u školama između 1966. i 2018. kako bi se utvrdila prevalencija nasilja nad ženama u njihovim istorijama.

Profili su izvučeni iz baze podataka školskih strelaca koju je sastavio dr Peter Langman, istraživač, autor i stručnjak za psihologiju počinilaca školskih pucnjava, koji je i koautor rada.

Otprilike 89% do 97% počinilaca masovnog nasilja su muškarci, a mnoge studije su utvrdile vezu između masovnog nasilja i hegemonističke muškosti – ideje da su muškarci dominantni i da je njihovo ugnjetavanje žena opravdano.

Međutim, malo istraživanja se fokusiralo na uticaj ovih maskuliniteta na devojke i žene. Usredsređivanje rodnih briga, a posebno žena, otvara nove načine razmišljanja o sprečavanju budućih pucnjava.

„Učinili smo ovaj odnos između nasilja nad ženama i pucnjave u školama vidljivim u nadi da će školski administratori, nastavnici, roditelji i zajednice učiniti isto“, rekao je Džonson. „Sva ova ponašanja postoje unutar društveno-ekološke stvarnosti koja odobrava nasilje, neprijateljstvo prema ženama i provođenje hegemonističke muškosti na štetne načine.

Društveno-ekološki model prevencije nasilja jednostavno priznaje da su iskustva ljudi pod uticajem više nivoa, uključujući naše neposredne odnose i zajednice kao što su škole i komšiluke, pored društva u celini.

U američkom društvu, hegemonistički muškost se internalizuje kroz svaki od ovih nivoa, od široko rasprostranjenih kulturnih normi i očekivanja muškosti do ponašanja i stavova koji se doživljavaju na nivou škole i porodice, rekao je Džonson.

„Na svakom od ovih nivoa postoje različiti načini za sprečavanje nasilja – možemo da izazovemo hegemonistički muškost na svim nivoima“, rekla je ona. „Možemo da izazovemo naše prijatelje i porodicu kada daju izjave koje podržavaju potčinjavanje žena i devojaka, možemo raditi u zajednicama na promeni normi i politika, i možemo se zalagati za politike koje štite devojke, žene i druge potlačene grupe od nasilja. .“

Istraživači su naglasili da ne postoji posebna formula za identifikaciju i sprečavanje pucnjave u školama. Međutim, kažu oni, postoje osnovni faktori, kao što su normalizacija nasilja i hegemonistički muškosti, koji stvaraju okruženja u kojima bi se pucnjave u školama mogle lakše odvijati.

Studija uključuje preporuke za reagovanje na ove faktore u školama i van njih:

„Obratite pažnju na nasilje nad ženama – pogrdne komentare, izraženu nameru da se naškodi devojkama i ženama i direktno verbalno ili fizičko uznemiravanje“, rekao je Džonson. „Slušajte devojke i žene kada kažu da se osećaju nesigurno.“