Istraživači rade na lečenju makularne degeneracije povezane sa starenjem

Istraživači rade na lečenju makularne degeneracije povezane sa starenjem

Istraživači sa Medicinskog fakulteta LKS Univerziteta u Hong Kongu (HKUMed) i saradnici iz Zhongshan oftalmološkog centra Univerziteta Sun Iat-sen, Guangdžou, razvili su nanomedicinu prolekova koja se aktivira svetlom za degeneraciju makule povezane sa starenjem (AMD) terapija.

Intravenskom injekcijom nanomedicina i primenom svetlosnog zračenja na obolele oči, može se aktivirati antiangiogena i fotodinamička kombinovana terapija, nudeći minimalno invazivnu alternativu za lečenje AMD i drugih očnih poremećaja koje karakteriše abnormalni rast krvnih sudova. Istraživanje je objavljeno u Advanced Science.

Prema podacima istraživanja oka u Hong Kongu objavljenim 2019. godine, prevalencija ranog AMD-a među pojedincima starijim od 70 godina dostigla je 7,5% u Hong Kongu, čineći AMD drugim najčešćim uzrokom oštećenja vida i slepila kod odrasle populacije Hong Konga.

Trenutno, intravitrealne injekcije antitela protiv faktora rasta vaskularnog endotela su tretman prve linije za vlažni AMD. Međutim, ova invazivna procedura je neprijatna za pacijente i nosi rizik od ozbiljnih očnih komplikacija, kao što su endoftalmitis i ablacija mrežnjače. Zbog toga postoji hitna potreba za novim formulacijama koje omogućavaju isporuku antiangiogenih agenasa u oko bez intravitrealne injekcije, kao što je intravenska injekcija.

Pored toga, anti-angiogena sredstva imaju ograničenu efikasnost u regresiji postojeće neovaskularizacije. Fotodinamička terapija (PDT) nudi kliničko rešenje korišćenjem netoksičnih fotosenzibilizatora aktiviranih specifičnim talasnim dužinama svetlosti za generisanje reaktivnih vrsta kiseonika (ROS), koje mogu oštetiti i ukloniti neovaskularizaciju.

PDT se široko koristi za lečenje polipoidne horoidalne vaskulopatije, uobičajenog podtipa vlažnog AMD-a u Aziji. Stoga, kombinovanje terapije protiv angiogeneze sa PDT-om može ponuditi efikasniji pristup lečenju vlažnog AMD-a, čime se pomaže u usporavanju progresije bolesti i poboljšanju ishoda vida za pacijente.

Istraživački tim je dizajnirao novi nanosistem prolekova koji se može fotoaktivirati. Nakon jedne intravenske injekcije nanočestica u model miša sa horoidalnom neovaskularizacijom, zračenje mišjeg oka crvenim svetlom aktiviralo je nanočestice da generišu ROS, što ne samo da izaziva regresiju abnormalne neovaskularizacije, već i pokreće oslobađanje antiangiogenih lekova. od nanočestica da inhibira rast novih krvnih sudova. Ova kombinovana terapija je pokazala odličnu terapijsku efikasnost bez ikakvih primetnih sistemskih ili očnih neželjenih efekata.

Studija predstavlja prvi pokušaj integracije fotoaktivirajućeg anti-angiogenog agensa sa fotosenzibilizatorom u jednu nanoformulaciju za lečenje AMD. Postupak lečenja je jednostavan i bezbedan, jer se terapeutski efekat antiangiogenog agensa i fotosenzibilizatora kod očnih lezija može postići intravenskom primenom nanočestica i svetlosnim zračenjem oka.

Ovo pionirsko istraživanje može otvoriti nove puteve za razvoj minimalno invazivnih terapija za AMD i druge neovaskularne očne poremećaje. Formulacija koristi terapeutske agense i ekscipijente koje je odobrila američka FDA, što je čini obećavajućom za budući klinički prevod.