Tim istraživača sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nagoji izvestio je da pacijenti sa retkim oblikom raka mozga i kičmene moždine, lokalizovanim izocitrat dehidrogenazom divljeg tipa (IDHvt) histološki difuznim astrocitomom, imaju lošu prognozu sličnu najmalignijim tipovima. tumora mozga i kičmene moždine. Njihovi nalazi, objavljeni u časopisu Scientific Reports, ukazuju na potrebu za snažnom postoperativnom negom pacijenata sa ovom vrstom tumora.
Gliomi su tumor koji nastaje u glijalnim ćelijama koje okružuju neurone u mozgu. Pod mikroskopom, gliomi se mogu podeliti u nekoliko tipova na osnovu vrste ćelija koje napadaju. To uključuje astrocitome, koji, kako im ime govori, inficiraju astrocite, važan tip neurona.
U 2016. godini, radi poboljšanja prognoze i upravljanja pacijentima, klasifikacija tumora centralnog nervnog sistema SZO uključila je novu klasifikaciju difuznih glioma, zasnovanu na prisustvu ili odsustvu specifičnih mutacija. Dva retka tipa difuznih astrocitoma su infiltrativni i lokalizovani difuzni astrocitom divljeg tipa izocitrat dehidrogenaze (IDHvt). Pošto su tako retke, nedostaje informacija o tome da li infiltrativne ili lokalizovane karakteristike utiču na njihovu prognozu i šta to znači za pacijenta.
Istraživački tim Univerziteta Nagoja, koji su predvodili Iuji Kibe i Kazuia Motomura sa Odeljenja za neurohirurgiju, analizirao je lokalizovane IDHvt astrocitome i otkrio da je sve rezultiralo malignim recidivom i lošom kliničkom prognozom sličnom glioblastomima. Glioblastomi su među najmalignijim tumorima, sa prosečnim vremenom preživljavanja od osam meseci, a manje od 7% pacijenata preživi pet godina.
Motomura smatra da su nalazi grupe važni za lekare i pacijente. „Svi tumori koje smo istraživali imali su lošu prognozu uprkos multidisciplinarnom tretmanu“, rekao je on. „Za pacijente sa gliomima, rezultati našeg istraživanja bi trebalo da navedu pacijente da dobiju odgovarajuću kliničku dijagnozu i lečenje. Za lekare, IDHvt astrocitomi se moraju pratiti sa velikim oprezom, čak i nakon potpunog uklanjanja. Treba razmotriti jaku postoperativnu terapiju. Kao i skoro svi pacijenti sa difuzni astrocitomi prisutni sa nalazima radiografskog snimanja koji sugerišu lokalizovanu tumorsku masu, lekari mogu pogrešno dijagnostikovati pacijentu sa tumorom niskog stepena umesto malignog tumora; stoga, naši nalazi sugerišu da lekari treba da razmotre mogućnost takvih tumora.“