Istraživači identifikuju nove genetske varijante povezane sa Alchajmerovom bolešću

Istraživači identifikuju nove genetske varijante povezane sa Alchajmerovom bolešću

Identifikovanje genetskih varijanti i uloge koju oni igraju u predisponiranju ljudi na Alchajmerovu bolest može pomoći istraživačima da bolje razumeju kako da leče neurodegenerativno stanje za koje trenutno ne postoji lek.

Nova studija koju su vodili Škola javnog zdravlja Bostonskog univerziteta (BUSPH) i UTHealth Houston School of Public Health identifikovala je nekoliko genetskih varijanti koje mogu uticati na rizik od Alchajmerove bolesti, stavljajući istraživače korak bliže otkrivanju bioloških puteva za buduće lečenje i prevenciju.

Objavljeno u časopisu Alchajmerova bolest i demencija, studija je koristila sekvenciranje celog genoma i identifikovala 17 značajnih varijanti povezanih sa Alchajmerovom bolešću u pet genomskih regiona. Ovi podaci omogućavaju istraživačima da preciziraju retke i važne gene i varijante, nadovezujući se na studije asocijacija na nivou genoma, koje se fokusiraju samo na uobičajene varijante i regione.

Nalazi podvlače vrednost podataka sekvenciranja čitavog genoma u sticanju dugo traženog uvida u krajnje uzroke i faktore rizika za Alchajmerovu bolest, koja je peti vodeći uzrok smrti među ljudima starijim od 65 godina u Sjedinjenim Državama. Kao najčešći oblik demencije, Alchajmerova bolest trenutno pogađa više od 6 miliona Amerikanaca i očekuje se da će taj broj naglo porasti na skoro 13 miliona do 2050. godine.

„Prethodne studije asocijacije na nivou genoma koje su koristile uobičajene varijante identifikovale su regione genoma, a ponekad i gene, koji su povezani sa Alchajmerovom bolešću“, kaže ko-autor studije dr Anita DeStefano, profesor biostatistike na BUSPH.

„Podaci o čitavoj sekvenci genoma ispituju svaki par baza u ljudskom genomu i mogu pružiti više informacija o tome koja specifična genetska promena u regionu može doprineti riziku ili zaštiti od Alchajmerove bolesti.

Za studiju, istraživači su sproveli analizu pojedinačnih varijanti asocijacije i testove agregacije retkih varijanti koristeći podatke sekvenciranja čitavog genoma iz Projekta sekvenciranja Alchajmerove bolesti (ADSP), genetičke inicijative koju je Nacionalni institut za zdravlje razvio 2012. godine kao deo Nacionalnog instituta za Alchajmerovu bolest. Cilj projekta je da se leči i spreči bolest. ADSP podaci uključuju više od 95 miliona varijanti među 4.567 učesnika sa ili bez bolesti.

Među 17 značajnih varijanti koje su bile povezane sa Alchajmerovom bolešću, KAT8 varijanta je bila jedna od najznačajnijih, jer je bila povezana sa bolešću i u pojedinačnim i u retkim varijantnim analizama. Istraživači su takođe pronašli povezanost sa nekoliko retkih varijanti TREM2.

„Koristeći sekvenciranje celog genoma u raznovrsnom uzorku, uspeli smo ne samo da identifikujemo nove genetske varijante povezane sa rizikom od Alchajmerove bolesti u poznatim genetskim regionima, već i da karakterišemo da li su poznate i nove asocijacije podeljene među populacijama“, kaže ko- glavni i odgovarajući autor dr Chloe Sarnovski, docent na Odeljenju za epidemiologiju na UTHealth Houston School of Public Health.

ADSP uključuje etnički različite učesnike, a procene specifične za populaciju fokusirane su na podgrupe belaca/evropskih predaka, crnaca/afroamerikanaca i hispano/latinoameričkih podgrupa, kao i metaanalizu više populacije. Istorijski gledano, crnačke i latinoameričke populacije su bile nedovoljno zastupljene u genetskim studijama Alchajmerove bolesti uprkos tome što imaju veću prevalenciju bolesti od drugih etničkih grupa.

„Uključivanje učesnika koji predstavljaju različito genetsko poreklo i različita okruženja u smislu društvenih determinanti zdravlja važno je za razumevanje celog spektra rizika od Alchajmerove bolesti, jer se i prevalencija bolesti i učestalost genetskih varijanti mogu razlikovati među populacijama“, kaže dr DeStefano.

Veličine uzoraka u analizama specifičnim za populaciju bile su male, tako da je tim imao ograničenu sposobnost da otkrije asocijacije, kaže ona, „ali smo replicirali poznate razlike u populaciji za APOE gen, koji je jedan od najpoznatijih i najjačih gena rizika za Alchajmerova bolest.“

U budućim studijama, istraživači se nadaju da će ispitati varijante specifične za populaciju koje su identifikovali u mnogo većim uzorcima, kao i istražiti kako ove varijante utiču na biološko funkcionisanje.

„Trenutno radimo na proširenju ovog istraživanja kako bismo mogli da koristimo sekvenciranje celog genoma sa većim veličinama uzoraka u ADSP-u kako bismo mogli da pogledamo čitav niz genetskih varijanti, ne samo unutar poznatih genetskih regiona Alchajmerove bolesti, već i u celosti. genom“, kaže ko-stariji autor dr Gina Peloso, vanredni profesor biostatistike na BUSPH.

Studiju je takođe vodila Ianbing Vang dok je bila student biostatistike na BUSPH.