Sprečavanje uobičajenih neželjenih efekata lečenja kortikosteroidima kod dijabetesa

Sprečavanje uobičajenih neželjenih efekata lečenja kortikosteroidima kod dijabetesa

Studija koju su vodili istraživači sa Instituta za medicinska istraživanja Garvan po prvi put pokazuje kako gen nazvan RELA, za koji se zna da reguliše upalu, takođe igra suštinsku ulogu u održavanju normalnog nivoa šećera u krvi.

Nalazi, objavljeni u časopisu Diabetologija, imaju implikacije na prevenciju dijabetesa izazvanog steroidima, privremenog oblika dijabetesa koji pogađa do polovine bolničkih pacijenata koji se leče visokim dozama steroida.

„Naše otkriće baca novo svetlo na složenu mrežu faktora koji upravljaju metabolizmom glukoze i kako to može da krene po zlu kod dijabetesa“, kaže profesor Šejn Grej, stariji autor rada i šef laboratorije za transplantaciju imunologije u Garvanu. „Poznato je da steroidi pomažu u sprečavanju upale ciljanjem na RELA. Naš nalaz da RELA takođe koordinira ekspresiju gena u pankreasu koji su neophodni za kontrolu glukoze i sprečavanje dijabetesa, stoga ima velike implikacije za razumevanje i prevenciju dijabetesa izazvanog steroidima, što bi se moglo postići koristeći strategije lečenja koje sprečavaju upalu bez ciljanja na RELA.“

Upala je ključna meta za terapiju. Iako je u centru odbrambenih mehanizama tela, upala može izazvati štetu i autoimunu bolest kada se ne kontroliše.

Da bi bolje razumeli mehanizme koji stoje iza upale i kako oni mogu biti bolje ciljani, istraživači predvođeni Garvanom proučavali su različite gene koji kontrolišu upalu u telu, koristeći modele miša. Otkrili su iznenađujući efekat – uklanjanje gena nazvanog RELA, koji pomaže u regulisanju ekspresije proteina uključenih u upalu, dovelo je do nenormalno visokog nivoa šećera u krvi.

„Kada smo uklonili RELA iz sistema, otkrili smo da su naši modeli postali preddijabetičari. Otkrili smo da je to zbog poremećenog lučenja insulina u beta ćelijama pankreasa“, kaže glavni autor dr Nejtan Zamit, gostujući naučnik u Garvanu.

Istraživači su zatim istražili ćelije kojima nedostaje RELA koristeći tehnike analize DNK sledeće generacije.

„Interesantno je da smo otkrili da protein RELA proizvodi direktno uključuje genetski program koji je potreban ćelijama u pankreasu da proizvode insulin. Ovo ukazuje na to da iako je poznato da su zapaljenje i dijabetes povezani, RELA potpuno nezavisno reguliše šećer i upalu u krvi. nalazi sugerišu da RELA igra suštinsku ulogu u održavanju nivoa šećera u krvi normalnim, čak i kada nema upale“, kaže dr Zamit.

Nalazi tima imaju implikacije za razvoj prilagođenih terapija za pacijente koji zahtevaju lečenje kortikosteroidima, klasu lekova koji se obično koriste za smanjenje upale u telu u uslovima kao što su artritis ili astma.

U roku od nekoliko nedelja od početka ili povećanja doze kortikosteroidnih lekova, pacijenti mogu razviti dijabetes izazvan steroidima. Do sada, mehanizam ove veze između upale i dijabetesa nije bio dobro shvaćen.

„Iako je naše istraživanje otkrilo novi fundamentalni aspekt načina na koji naše telo održava normalne nivoe glukoze u krvi, nalazi bi takođe mogli da pomognu u poboljšanju kliničkog upravljanja pacijentima kojima je potrebno dugotrajno lečenje ili lečenje visokim dozama kortikosteroida“, kaže profesor Grej.

„Razumevanjem kako ćelije i sistemi pankreasa koji proizvode insulin regulišu RELA, moguće je uravnotežiti inhibiciju upale bez ometanja funkcije ćelija koje proizvode insulin. Ovo bi moglo dovesti do razvoja lekova koji smanjuju upalu bez izazivajući dijabetes izazvan steroidima kao nuspojavu.“