Fizičar unapređuje skrining i dijagnozu raka kože koristeći teraherc talase

Fizičar unapređuje skrining i dijagnozu raka kože koristeći teraherc talase

Uoči Međunarodnog dana žena i devojaka u nauci ove nedelje, 11. februara, Univerzitet u Vorviku sija u centru pažnje fizičara koji razvija novu tehnologiju za unapređenje dijagnoze i skrininga raka kože.

Profesorka Ema Mekferson, koja je nedavno postala prva žena i najmlađa osoba koja je dobila vezu za izuzetnu uslugu od Međunarodnog društva za infracrvene, milimetarske i teraherc talase (IRMMV-THz), istražuje upotrebu teraherc zračenja u medicinskom snimanju.

Njeno najnovije istraživanje je objavljeno ove nedelje na Advanced Photonics Nekus-u.

Za razliku od rendgenskih zraka, teraherc zračenje je nejonizujuće; ne može da prođe kroz vodu, ne šteti tkivima u telu. To znači da ljudi mogu biti bezbedno izloženi zracima više puta, bez ikakvih zdravstvenih rizika povezanih sa rendgenskim zracima. Iako su potencijalne prednosti teraherc zračenja poznate, njegova praktična primena je manje razvijena.

Zbog toga profesor Makferson i njen tim na Univerzitetskom odseku za fiziku grade uređaj za skrining koji koristi teraherc frekvencije — nešto na čemu je radila dve decenije.

Profesor MacPherson je rekao: „Teraherc talasi su između mikrotalasa i infracrvenog u elektromagnetnom spektru, i manje su energetski i štetni od rendgenskih zraka i ultraljubičastog zračenja. Korišćenjem ovih talasa, možemo da vidimo promene u nivoima hidratacije kože. U delovima kože rak, protok krvi i vode se menjaju u zahvaćenoj koži—ovo se može otkriti korišćenjem teraherca. Sada razvijamo instrumente za precizan rad na ljudima u kliničkom okruženju.“

Pored svog trenutnog projekta, profesorka Mekferson je godinama vodila istraživanja infracrvenih i teraherc talasa i podržavala akademsku zajednicu. Bila je domaćin konferencije IRMMV-THz u Hong Kongu 2015. godine, organizujući podružnice za studente koji nisu mogli sebi da priušte putovanje na događaj.

Takođe je pomogla u uspostavljanju nagrade za studente na terenu i član je odbora za nedavno ustanovljenu nagradu Zhenii Vang, koja je namenjena mladim ženama uključenim u teraherc istraživanja. Ona je takođe jedna od samo pet žena koje sede u međunarodnom organizacionom komitetu IRMMV-THz.

Ovog meseca, profesorka Mekferson je govorila da je „oduševljena“ što je primila nagradu za izuzetnu uslugu IRMMV-THz društva – koju bi trebalo da prihvati na konferenciji društva u Australiji kasnije tokom godine.

Profesor Makferson je dodao: „Pošto sam radio na terenu više od pola svog života, bila mi je čast dobiti nagradu za izuzetnu uslugu. Iako su tipični pobednici stariji od 60 godina i muškarci, uvek sam smatrao da je zajednica tako dobrodošla, a to je dao mi je manje straha od razbijanja kalupa—uvek me je ohrabrivao da idem napred. U stvari, kolege su mi aktivno pomagale da razbijem sve barijere, a ja želim da uradim isto za druge.“

„Pohvaljen sam što sam organizovao konferenciju društva 2015. — nešto što sam uradio dok sam bio na porodiljskom odsustvu. To je bio odličan trenutak za mene, jer sam mogla da zadržim svoju vidljivost u akademskim krugovima dok uživam u odmoru van laboratorije. Znam da je ovo nešto zbog čega mnoge nove mame u akademskoj zajednici brinu—to je definitivno problem sa kojim se suočavamo, ali ne bi trebalo da nas koči. Nadam se da ovaj Međunarodni dan žena i devojaka u nauci mogu da ponudim inspiraciju drugim ženama u naučnim istraživanjima.“