Elitni fudbaleri imali su 1,5 puta veću vjerovatnoću da razviju neurodegenerativne bolesti od kontrole populacije, prema opservacijskoj studiji objavljenoj u časopisu The Lancet Public Health.
Među muškim fudbalerima koji igraju u švedskoj najvišoj diviziji, 9% (537 od 6.007) ima dijagnozu neurodegenerativne bolesti, u poređenju sa 6% (3.485 od 56.168) kontrolnog stanovništva.
Fudbaleri su bili i amateri i profesionalni. Švedska je bila istaknuta fudbalska nacija tokom 20. veka i mnogi igrači iz najviše divizije takmičili su se na najvišem međunarodnom nivou. Međutim, zbog ideala sportskog duha i amaterizma, fudbalskim klubovima u Švedskoj nije bilo dozvoljeno da isplaćuju plate svojim fudbalerima sve do kasnih 1960-ih.
Poslednjih godina raste zabrinutost zbog izloženosti traumi glave u fudbalu (fudbalu) i da li to može dovesti do povećanog rizika od neurodegenerativnih bolesti kasnije u životu. Prethodna studija iz Škotske sugerisala je da su fudbaleri 3,5 puta skloniji razvoju neurodegenerativnih bolesti. Prateći ove dokaze, određeni fudbalski savezi su primenili mere za smanjenje broja u mlađim starosnim grupama i okruženjima za obuku.
Peter Ueda, docent na Institutu Karolinska, Švedska, kaže: „Iako je povećanje rizika u našoj studiji nešto manje nego u prethodnoj studiji iz Škotske, to potvrđuje da elitni [fudbaleri] imaju veći rizik od neurogenerativnih bolesti kasnije u životu Pošto se unutar sporta sve više poziva na veće mere za zaštitu zdravlja mozga, naša studija dodaje ograničenu bazu dokaza i može se koristiti za donošenje odluka o tome kako upravljati ovim rizicima.“
Studija je koristila švedske nacionalne zdravstvene registre za traženje podataka o neurodegenerativnim bolestima (dijagnoze, smrti ili upotreba lekova na recept za demenciju) kod 6.007 fudbalera koji su igrali u švedskoj top diviziji od 1924. do 2019. Upoređivala je rizik igrača neurodegenerativnih bolesti sa kontrolom populacije, koji su bili ljudi koji su upareni sa fudbalerima prema polu, starosti i regionu stanovanja. Analiza je razbila rizik za različita neurogenerativna stanja, uključujući Alchajmerovu i druge demencije, bolest motornih neurona i Parkinsonovu bolest. Takođe je uporedio rizike između vanjskih igrača i golmana.
Sveukupno, fudbaleri su imali rizik od neurogenerativne bolesti 1,5 puta veći od rizika kontrole. Ukupno 9% (537 od 6.007) fudbalera u poređenju sa 6% (3.485 od 56.168) kontrola ima dijagnozu neurodegenerativne bolesti.
Autori upozoravaju da iako je 9% fudbalera i 6% kontrolnih igrača dijagnostikovano neurodegenerativno oboljenje tokom njihove studije, većina učesnika je još uvek bila živa na kraju prikupljanja podataka, tako da će životni rizici od razvoja neurodegenerativne bolesti za obe grupe verovatno biti biti viši.
Rizik od neurodegenerativnih bolesti bio je 1,5 puta veći za terenske igrače nego u kontrolnoj grupi, ali nije bio značajno veći za golmane u poređenju sa kontrolnom grupom. Shodno tome, u direktnom poređenju, terenski igrači su imali rizik od neurodegenerativne bolesti 1,4 puta veći nego kod golmana.
Piter Ueda dodaje: „Važno je da naši nalazi sugerišu da golmani nemaju isti povećan rizik od neurodegenerativnih bolesti kao spoljni igrači. Golmani retko idu glavom, za razliku od spoljnih igrača, ali su izloženi sličnom okruženju i životnom stilu tokom svog [fudbalskog] fudbala. karijere, a možda i nakon penzionisanja. Pretpostavlja se da je ponavljajuća blaga trauma glave zadobivena udarcem glavom razlog zašto su [fudbalski] igrači izloženi povećanom riziku, a može biti da je razlika u riziku od neurodegenerativnih bolesti između ova dva tipa igrača podržava ovu teoriju.“
Fudbaleri su imali rizik od Alchajmerove bolesti i drugih demencija 1,6 puta veći od kontrolne grupe—sa 8% (491 od 6.007) fudbalera kojima je dijagnostikovano ovo stanje u poređenju sa 5% (2889 od 56.168) kontrolnih igrača.
Nije bilo značajnog povećanja rizika za fudbalere u odnosu na kontrole uočene za bolest motornih neurona, koja uključuje ALS. Rizik od Parkinsonove bolesti bio je manji među fudbalerima. Ukupna smrtnost je bila nešto niža među fudbalerima u poređenju sa kontrolnom grupom (40% prema 42%).
Bjorn Pasternak, viši istraživač na Institutu Karolinska, kaže: „Manja ukupna smrtnost koju smo primetili među [fudbalerima] ukazuje da je njihovo ukupno zdravlje bilo bolje od opšte populacije, verovatno zbog održavanja dobre fizičke kondicije zbog čestog igranja fudbala. Fizička aktivnost je povezana sa manjim rizikom od demencije, tako da se može pretpostaviti da se potencijalni rizici od udara u glavu donekle nadoknađuju dobrom fizičkom spremom. Dobra fizička spremnost takođe može biti razlog za niži rizik od Parkinsonove bolesti.“
Autori razmatraju neka ograničenja svoje studije. Uopštenost nalaza na fudbalere koji danas igraju je neizvesna. Kako se neurodegenerativna bolest obično javlja kasnije u životu, većina igrača u studiji koji su bili dovoljno stari da razviju jedno od ovih stanja igrali su elitni fudbal sredinom 20. veka.
Od tada, fudbal se promenio na mnogo načina koji mogu uticati na rizik od neurodegenerativnih bolesti. Možda je prelazak sa kožnih na sintetičke lopte (koje ne upijaju vodu i postaju teže), rigorozniji trening i bolju opremu ili prelazak na stil igre povezan sa manje traume glave možda smanjio rizik.
S druge strane, rizik bi mogao biti veći među fudbalerima koji danas treniraju i igraju intenzivnije od malih nogu. Studija je takođe posmatrala samo muške elitne fudbalere, tako da je generalizacija studije na elitne igračice i na muške i ženske amaterske i mlade igrače neizvesna.