Za pacijente sa sindromom neurotoksičnosti povezane sa imunološkim efektorskim ćelijama (ICANS) zbog terapije T-ćelija himernim receptorom antigena (CAR), elektroencefalogram (EEG) ima najveći terapeutski uticaj, prema studiji objavljenoj na internetu 19. marta u Blood Advances.
Matteo Mauget, MD, sa Univerzitetske bolnice u Rennes-u u Francuskoj, i kolege opisuju ulogu magnetne rezonance (MRI), lumbalne punkcije (LP) i EEG-a u upravljanju ICANS-om u grupi pacijenata iz stvarnog života koji su liječeni sa CAR T-ćelijska terapija. Ukupno 190 uzastopnih pacijenata lečeno je terapijom CAR T-ćelija između avgusta 2018. i januara 2023.
Istraživači su otkrili da je 91 pacijent (48%) razvio ICANS. MRI je urađen kod 78% pacijenata sa ICANS-om; uprkos čestim abnormalnim nalazima, terapijski uticaj je primećen samo kod 4% pacijenata. LP je urađen kod 47% pacijenata, što je dovelo do preventivne upotrebe antimikrobnih agenasa kod 7% pacijenata; infekcije nisu otkrivene. Pedeset i jedan pacijent (56%) je podvrgnut sistematskom EEG-u, što je dovelo do terapijskih modifikacija kod 16% pacijenata.
„Naša studija pokazuje da dijagnostička istraživanja preporučena međunarodnim smernicama za upravljanje ICANS-om retko dovode do terapijskih promena za MRI (4%) i LP (7%, sve irelevantno), dovodeći u pitanje potrebu za sistematskom procenom“, pišu autori.
„Naši rezultati naglašavaju potrebu za novim smernicama za upravljanje ICANS-om, koje će ograničiti upotrebu istraga na situacije sa značajnim terapijskim uticajem i sa optimalnim odnosom rizika i koristi.
Nekoliko autora je otkrilo veze sa farmaceutskom industrijom.