Drevni lekovi za moderne nevolje: tradicionalna kineska medicina i borba protiv afričke svinjske kuge

Drevni lekovi za moderne nevolje: tradicionalna kineska medicina i borba protiv afričke svinjske kuge

Afrička svinjska kuga (ASF) predstavlja ozbiljnu pretnju za industriju svinja, sa virusom koji izaziva ozbiljne ekonomske i poljoprivredne poremećaje od svog pojavljivanja u Kini 2018. Bolest koju prenosi virus afričke svinjske kuge (ASFV) postala je endemska kod visoka stopa mortaliteta blizu 100%.

Ova hitnost zahteva inovativne pristupe za upravljanje i ublažavanje uticaja AKS na zajednice u uzgoju svinja. Međutim, uprkos velikim naporima, razvoj efikasnih vakcina ili tretmana je ometen kompleksnom prirodom virusa.

Istraživači sa Poljoprivrednog univerziteta Huazhong, u saradnji sa laboratorijom Hubei Jiangkia, objavili su sveobuhvatan pregled u časopisu Bolesti životinja.

Studija se bavi napretkom tradicionalne kineske medicine (TCM) u prevenciji i kontroli ASF-a, naglašavajući antivirusne i imunoregulatorne sposobnosti biljnih jedinjenja.

Pregled detaljno opisuje višestrani pristup TCM-a u rješavanju ASF-a. On naglašava antivirusni potencijal različitih biljnih ekstrakata, kao što je berbamin hidrohlorid iz Berberis amurensis Rupr., koji inhibira proliferaciju ASFV ometajući rane stadijume virusne infekcije. Luteolin, koji se nalazi u običnom povrću kao što je brokoli, pokazao je sposobnost da potisne ciklus replikacije virusa modulacijom ključnih signalnih puteva.

Studija takođe naglašava ulogu TCM-a u imunomodulaciji, pokazujući kako određene biljne formule mogu poboljšati imuni odgovor svinja i potencijalno smanjiti težinu ASF-a. Integracija takvog tradicionalnog znanja sa savremenim naučnim metodama predstavlja snažnu strategiju za borbu protiv ove razorne bolesti, ilustrujući dubok uticaj TKM-a u savremenoj veterinarskoj medicini.

Dr Kiang Zhang, odgovarajući autor i stručnjak za veterinarsku medicinu, navodi: „TCM nudi jedinstvenu perspektivu u upravljanju bolestima kao što je ASF. Njegov višekomponentni, višeciljani pristup može potencijalno dovesti do efikasnijih i sigurnijih tretmana sa manjim rizikom od razvoj otpora“.

Nalazi sugerišu da bi integracija TCM-a u savremene prakse uzgoja svinja mogla značajno podstaći mere prevencije bolesti i kontrole. Upotreba biljnih aditiva u stočnoj hrani i razvoj antivirusnih lekova na bazi TCM predstavljaju obećavajuće mogućnosti.

Pored toga, ovo istraživanje bi moglo otvoriti put za dublje razumevanje mehanizama TCM, olakšavajući njegovu integraciju sa zapadnom medicinom i doprinoseći globalnim zdravstvenim strategijama protiv ASF-a i potencijalno drugih zaraznih bolesti.