Dečja astma opada tokom pandemije COVID-19

Dečja astma opada tokom pandemije COVID-19

Upola manje dece u Sjedinjenim Državama je dijagnostikovano sa astmom u prvoj godini pandemije COVID-19 u poređenju sa prethodnim godinama, a istraživači iz Rutgersa smatraju da je manji broj prehlada možda deo razloga.

U novoj studiji Rutgers, objavljenoj u Respiratori Research, istraživači su ispitali stope novih dijagnoza astme u velikoj bazi podataka o potraživanjima osiguranja tokom prve godine pandemije u poređenju sa stopama novih dijagnoza tokom prethodne tri godine.

Koristeći Health Core Integrated Research Database, istraživači su identifikovali pojedince mlađe od 18 godina bez prethodne dijagnoze astme i uporedili stope novih dijagnoza od 2020. sa stopama tokom prethodne tri godine. Otkrili su da su se stope dijagnoze astme smanjile za 52 procenta tokom prve godine pandemije u poređenju sa rezultatima iz prethodnih godina.

„S obzirom na slične nalaze iz Japana i SAD, ovi rezultati sugerišu da je pandemija izazvala mnogo manje dece da razviju astmu na različitim mestima širom sveta, barem u ranoj fazi“, rekao je Danijel Horton, član osnovnog fakulteta u Centru za farmakoepidemiologiju. i nauku o lečenju na Rutgers institutu za zdravlje, politiku zdravstvene zaštite i istraživanje starenja (IFH) i glavni autor studije.

Prema Američkoj fondaciji za astmu i alergije, pozivajući se na podatke Nacionalnog centra za zdravstvenu statistiku, oko 4,8 miliona dece ima astmu u SAD sa simptomima uključujući otežano disanje, piskanje, kašalj i stezanje ili bol u grudima. Dok su brojne istraživačke studije pokazale smanjenje pogoršanja pedijatrijske astme tokom pandemije, bilo je mnogo manje pažnje na stopu novih dijagnoza astme tokom pandemije. Na osnovu studije iz Japana, istraživači iz Rutgers Biomedical and Health Sciences pokušali su da prouče stope dijagnoze u SAD.

Prema istraživačima, iako treba više da se nauči o tome zašto se nova dijagnoza astme oseća tako značajno, maskiranje i držanje dece odvojeno tokom pandemije može biti razlog.

„Mislimo da se to delimično dogodilo zato što su ranije tokom pandemije deca bila razdvojena, nosila su maske i dobijala manje redovnih prehlada koje bi mogle da izazovu astmu“, rekao je Horton, koji je docent pedijatrije na Medicinskoj školi Rutgers Robert Vood Johnson. i docent epidemiologije na Rutgers School of Public Health. „Niko ne želi da drži decu van škole ili da budu razdvojeni, ali to da deca nose maske dok su prehlađena ili imaju grip može biti način da se druga deca koja su u riziku od razvoja astme zadrže malo bezbednijom.

Koautori studije su Brajan Strom, kancelar Rutgers biomedicinskih i zdravstvenih nauka; Stephen Cristal i Cecilia Huang iz IFH; Reinold Panettieri sa Instituta za translacionu medicinu i nauku Rutgers; i saradnici iz kompanije Carelon Research.