Crnci se suočavaju sa kašnjenjem u dijagnozi Alchajmerove bolesti

Crnci se suočavaju sa kašnjenjem u dijagnozi Alchajmerove bolesti

Crni pacijenti su podvrgnuti medicinskom snimanju zbog kognitivnih oštećenja godinama kasnije od belaca i hispanoameričkih pacijenata i ređe su testirani MRI, prema istraživanju predstavljenom na godišnjem sastanku Radiološkog društva Severne Amerike (RSNA).

Prethodne studije su pokazale da su crnci izloženi povećanom riziku od Alchajmerove bolesti i drugih vrsta demencije. Manje je verovatno da će imati dijagnozu i dijagnostikuju se u naprednijoj fazi bolesti u poređenju sa belim pacijentima.

Medicinsko snimanje—idealno sa MRI—igra sve važniju ulogu u dijagnostičkoj obradi kognitivnih oštećenja. Međutim, nije poznato kako dispariteti u pristupu slikama mogu dovesti do ovih kašnjenja u dijagnozi kognitivnog oštećenja.

„Ako je disparitet u dobijanju pristupa neuroimadžingu jedna od mogućih prepreka koja odlaže dijagnozu, važno je to identifikovati i otkriti moguća rešenja koja će koristiti ovim pacijentima i sprečiti odloženu dijagnozu“, rekao je vodeći autor studije Džošua Vibekan, doktor medicine, specijalista radiologije u Bostonski medicinski centar u Bostonu, Masačusets.

Na osnovu četvorogodišnjih podataka, dr Vibekan i njegove kolege proučavali su razlike u slikama u njihovom akademskom medicinskom centru. Medicinski centar sa sigurnosnom mrežom pruža zdravstvenu zaštitu za ljude bez obzira na njihov status osiguranja ili platežnu sposobnost.

Istraživači su identifikovali sve ambulantne CT glave, CT angiografije glave i MRI preglede mozga obavljene za kognitivno oštećenje. Dobili su samoidentifikovanu rasu pacijenata iz skladišta kliničkih podataka za istraživanje Bostonskog medicinskog centra.

Samoidentifikovani Crni/Afroamerikanci pacijenti su snimani zbog kognitivnog oštećenja u starijoj dobi i ređe su snimani za kognitivno oštećenje pomoću MRI. Dok CT i MRI mogu biti korisni u otkrivanju kognitivnih oštećenja i dijagnoze demencije, MRI pruža mnogo više detalja o abnormalnostima mozga.

Prosečna starost pri snimanju kognitivnih oštećenja među grupama sa crnim pacijentima bila je 72,5 godina, u poređenju sa 67,8 godina za bele pacijente, 66,5 godina za Hispanoamerikance i 66,7 godina za drugu grupu. Samo 50,9% crnih pacijenata je podvrgnuto MR testiranju na kognitivno oštećenje, u poređenju sa 60% belaca, 67% Hispanoamerikanaca i 68,2% u drugoj grupi.

„Naša studija pokazuje dva glavna nalaza“, rekao je dr Vibekan. „Prvo, pacijenti crne rase koji su primili magnetnu rezonancu ili CT zbog kognitivnog oštećenja bili su značajno stariji od pacijenata drugih rasa. Drugo, pacijenti crne rase su imali značajno manju verovatnoću da će biti snimljeni MRI, optimalnom vrstom snimanja za kognitivno oštećenje, za razliku od CT.“

Rana procena imidžinga je važna za identifikaciju uzroka kognitivnog oštećenja koji se mogu lečiti, kao što su tumori, krvarenje ili otok u mozgu. Pored toga, novi tretmani su nedavno postali dostupni za Alchajmerovu bolest koji potencijalno mogu usporiti stopu opadanja. Ranija dijagnoza može, stoga, dovesti do ranog lečenja i dužeg perioda bolje kognitivne funkcije.

„Kako se lečenje Alchajmerove bolesti poboljšava, biće još važnije identifikovati pacijente u ranim stadijumima bolesti radi optimalnog lečenja“, rekao je dr Vibekan.

Potrebna su dalja istraživanja, rekao je dr Vibekan, da bi se razumelo zašto je postojala značajna razlika u vrstama pregleda naručenih za ispitivanje kognitivnih oštećenja među rasnim grupama.