Ekstremne suše mogu uticati na fiziološku funkciju i rast biljke. Razumevanje fizioloških mehanizama kako biljke reaguju na ekstremnu sušu je ključno za predviđanje performansi biljaka u budućim klimatskim promenama. 2019. godine, savana u dolini u Iuanjiangu u Kini doživela je ekstremnu sušu. Pružio je jedinstvenu priliku da se testira kako drvenaste biljke različitih funkcionalnih grupa fiziološki reaguju na prirodnu ekstremnu sušu.
U studiji objavljenoj u Science of The Total Environment, istraživači iz tropske botaničke bašte Ksishuangbanna (KSTBG) Kineske akademije nauka istraživali su kako hidraulične osobine i parametri razmene gasova biljaka savane sa različitim navikama listova (listopadnih, polulistopadnih i zimzelenih) ili oblici rasta (drveće i žbunje) odgovorili su na ekstremnu sušu 2019. u Juanđiangu.
Istraživači su izmerili hidrauličku provodljivost listova, stabljika i celih izdanaka, razmenu gasova u listovima i lisnu masu po površini od 18 uobičajenih drvenastih vrsta tokom tri kišne sezone od 2019. do 2021. godine u suvo-vreloj dolinskoj savani u Jaunjiangu. Takođe su uporedili razmenu gasova u listovima tokom i nakon suše sa onom iz normalne godine pre suše (2014).
Otkrili su da su stomatalna i hidraulička provodljivost listova i maksimalna stopa fotosinteze bili znatno niži tokom suše 2019. nego u vlažnijim godinama. U 2019. godini, sve proučavane biljke zadržale su stomatnu provodljivost na uočenom minimalnom nivou, što bi moglo biti povezano sa visokim deficitom pritiska pare.
Nakon ekstremne suše, došlo je do oporavljenja stomatalne provodljivosti listova i fotosinteze. Fotosintetski oporavak bi mogao biti povezan sa održavanjem hidrauličkog integriteta u ksilemu stabljike. Štaviše, fiziološki odgovor na ekstremnu sušu bio je sličan između navika listova i oblika rasta.
„Naša studija otkriva visoku fiziološku otpornost biljaka savane na ekstremnu sušu u smislu oporavka fotosinteze listova. Ona pruža važne fiziološke rezultate za razumevanje kako biljke savane različitih navika i oblika rasta reaguju na prirodnu ekstremnu sušu, što može pomoći u predviđanju odgovor ekosistema savane na buduće klimatske promene“, rekao je Zhang Jiaolin iz KSTBG.