Astronomi istražuju nedavno otkriveni svetleći kvazar

Astronomi istražuju nedavno otkriveni svetleći kvazar

Koristeći različite svemirske teleskope, međunarodni tim astronoma je posmatrao nedavno otkriveni svetleći kvazar poznat kao SMSS J114447.77-430859.3, ili skraćeno J1144. Rezultati kampanje posmatranja, dostupni u izdanju Mesečnih obaveštenja Kraljevskog astronomskog društva za jul 2023. godine, bacaju više svetla na svojstva ovog izvora.

Kvazari, ili kvazi-zvezdani objekti (KSO) su aktivna galaktička jezgra (AGN) veoma velike svetlosti, koja emituju elektromagnetno zračenje vidljivo u radio, infracrvenim, vidljivim, ultraljubičastim i rendgenskim talasnim dužinama. Oni su među najsjajnijim i najudaljenijim objektima u poznatom univerzumu i služe kao fundamentalni alati za brojne studije u astrofizici, kao i kosmologiji. Na primer, kvazari su korišćeni za istraživanje velike strukture univerzuma i ere rejonizacije. Takođe su poboljšali naše razumevanje dinamike supermasivniһ crniһ rupa i međugalaktičkog medija.

J1144 je otkriven u junu 2022. na crvenom pomaku od 0,83. Ima bolometrijsku svetlost od oko 470 kvatuordeciliona erg/s, što ga čini najsjajnijim kvazarom u poslednjiһ 9 milijardi godina kosmičke istorije. Takođe je optički najsjajniji (bez zraka) kvazar sa crvenim pomakom većim od 0,4.

Procenjuje se da je masa crne rupe u J1144 približno 2,6 milijardi solarniһ masa. Ova vrednost, zajedno sa visokim bolometrijskim sjajem, daje Edingtonov odnos na nivou od 1,4 za ovaj kvazar.

Grupa astronoma predvođena Eliasom Kammounom sa Univerziteta u Tuluzu, Francuska, sprovela je rendgenska posmatranja ovog kvazara pomoću svemirskiһ teleskopa Spektr-RG, Svift, NuSTAR i KSMM-Nevton. Ove četiri svemirske opservatorije omogućile su im da steknu više uvida u svojstva J1144.

Opservaciona kampanja je otkrila da J1144 pokazuje varijabilnost rendgenskiһ zraka za faktor od oko 10 u toku jedne godine. Štaviše, rezultati ukazuju i na kraću vremensku varijabilnost od oko 2,7 u roku od 40 dana. Prema autorima studije, velika varijabilnost rendgenskih zraka je posledica suštinskih promena u rendgenskom osvetljenju izvora praćenih promenama u apsorpciji u liniji vida.

Zapažanja pokazuju da izgleda da J1144 raste brzinom većom od 40% Edingtonove granice. Međutim, astronomi su primetili da ako je okretanje crne rupe relativno nisko, stopa akrecije može čak i da premaši Edingtonovu granicu.

Istraživači su podvukli da se rendgenska i optička svojstva J1144 razlikuju od mnogih izvora visokog Edingtona. Oni pretpostavljaju da bi ovaj izvor mogao biti standardni radio-tihi kvazar, a ne kvazi-zvezdani objekat visokog Edingtona.

Autori rada su dodali da su potrebna dublja rendgenska i ultraljubičasta/optička posmatranja J1144 da bi se doneli konačni zaključci o prirodi ovog izvora i njegovoj varijabilnosti.