Odmor za rekordan broj Kineza zbog usporavanja privrede

Odmor za rekordan broj Kineza zbog usporavanja privrede

Rekordan broj Kineza bira da putuje kod kuće ovog praznika Zlatne nedelje, potencijalno podstičući domaću potrošnju, ali razočaravajući turističke agente koji čekaju da se turiste sa velikom potrošnjom vrate u inostranstvo otkako je pandemija završena.

Kina slavi Festival sredine jeseni i Dan državnosti od petka do 6. oktobra kao najduži državni praznik ove godine.

U pauzi se tradicionalno vidi prekomorski egzodus Kineza srednje klase, kao i domaća putovanja, sa milionima ljudi, uglavnom radnika i fabričkih radnika, koji se vraćaju u svoja rodna sela.

Ali kako se privreda bori da se oporavi nakon pandemije, prethodni praznici ove godine razočarali su u pogledu potrošnje po osobi, jer slabo tržište rada i niski prihodi štete potrošačkoj potrošnji.

Više Kineza i dalje nerado troši na stvari koje imaju lepo, kao što su odmori u inostranstvu, ali koliko će potrošiti u zemlji tokom ovog praznika biće ključni pokazatelj apetita potrošača, ključna komponenta za dugoročni potencijal rasta svetskog tržišta. druga po veličini ekonomija.

„Nije mudro trošiti toliko novca“, rekao je zaposlenik u tehnološkoj industriji u Pekingu Džo Žang, koji će ovog praznika putovati u Kinu nakon što su visoke cene karata poremetile njegove planove da ode u Japan. „Razočaran sam. Nisam bio u inostranstvu tri godine“, dodao je 27-godišnjak.

Kineska turistička akademija, koja je deo Ministarstva kulture i turizma, procenjuje da će ljudi obaviti više od 100 miliona putovanja dnevno tokom „najpopularnije Zlatne nedelje u istoriji“.

Očekuje se da će vozovi biti prepuni, a prosečan broj dnevnih letova je takođe za petinu veći od praznika 2019, prema aplikaciji za letove Umetrip.

Prolećni festivalski raspust ranije ove godine bio je prvi veliki praznik od ukidanja ograničenja COVID-19 širom zemlje, ali je putovanje bilo isključeno zbog izbijanja virusa.

Dok podaci ukazuju na ponovni razvoj domaćeg turizma, izlazno tržište se oporavilo samo na oko 60% svojih nivoa pre pandemije, rekao je Boon Sian Chai, generalni direktor i potpredsednik međunarodnih tržišta Trip.com, najvećeg kineskog onlajn turizma. platforma za putovanja.

Troškovi su glavni odlučujući faktor, pošto je prosečna cena međunarodnih letova iz Kine do 30 odsto veća nego pre pandemije, delom zato što avio-kompanije tek treba da obnove svoje rasporede pre COVID-a, dodao je Bun.

Stanovnica grada Anking, u istočnoj provinciji Anhui, koja je dala svoje prezime jer Cao planira da ostane u svom rodnom gradu ovog praznika, jer su mesečne rate za njen nedavno kupljeni stan trošile većinu njenog raspoloživog prihoda. Putovala sam i dalje, ali ove godine ću ili ostati u rodnom gradu ili ću otići u obližnja mesta“, dodala je ona.

Kina je prošlog meseca ukinula ograničenja na grupna putovanja za ključna tržišta putovanja kao što su Japan, Južna Koreja i Sjedinjene Države, ali Nanci Dai, analitičar kineskog tržišta u ForvardKeis-u, predviđa da će međunarodna putovanja biti 48% niža od nivoa pre COVID-a u četvrtom kvartalu, navodeći probleme sa vizom i druge faktore.

Platforme za rezervacije i agencije kažu da Kinezi koji odlaze u inostranstvo favorizuju jeftinije azijske destinacije, dok je Tajland daleko preferirani izbor nakon što je uveo program ukidanja viza.

„Ako porodica putuje zajedno, može da uštedi više od 1.000 juana“, rekao je Džou Vejhong, zamenik generalnog direktora turističke agencije Spring Tour. „To nije loše!“

U 2019. turisti iz kontinentalne Kine potrošili su 255 milijardi dolara u inostranstvu, više od bilo koje druge nacionalnosti, a procenjuje se da grupna putovanja čine otprilike 60% od ukupnog broja.

Ali trgovci koji čeznu za povratkom ovih turista moraće još neko vreme da sačekaju.

„Mislim da neću previše trošiti na kupovinu na Tajlandu“, rekao je Vang Dženg, 31, još jedan zaposlenik tehnološke industrije. „Glavna stvar je da uživate na plaži.“