Međunarodni monetarni fond (MMF) poboljšao je prognoze za kinesku ekonomiju, predviđajući rast od 5% u 2024. godini. U izveštaju objavljenom kasno u utorak, MMF je naglasio potrebu za reformama usmerenim ka potrošačima kako bi se osigurao dugoročno održiv i visokokvalitetan rast.
Ova pozitivna procena zasniva se na snažnom rastu kineske ekonomije u prvom kvartalu, kao i na nedavnim merama za podršku sektoru nekretnina, uključujući smanjenje kamatnih stopa i manje zahteve za otplatom stambenih kredita.
Međutim, MMF upozorava da će postizanje održivog rasta zahtevati jačanje mreža socijalne zaštite i povećanje prihoda radnika, omogućavajući kineskim potrošačima veću potrošnju. Takođe se preporučuje smanjenje subvencija i drugih politika koje favorizuju proizvodnju na račun uslužnih sektora.
Iako je kineska vlada postavila godišnji cilj rasta na „oko 5%“, ekonomija je u prvom kvartalu rasla brže od očekivanih 5,3%, što je podstaklo globalnu ekonomiju. MMF-ova poboljšana prognoza odražava ove pozitivne pokazatelje i mere stimulacije rasta.
Rizici ipak ostaju prisutni, a predviđa se da će rast u 2025. godini biti 4,5%. MMF je pohvalio kineski fokus na visokokvalitetan rast, uključujući ulaganja u čistu energiju i naprednu tehnologiju, te poboljšanu regulaciju finansijske industrije.
Izveštaj sugeriše da bi sveobuhvatniji i izbalansiraniji pristup politici pomogao Kini da prevaziđe trenutne ekonomske izazove. Gubitak radnih mesta i pad cena nekretnina, posebno tokom pandemije, negativno su uticali na finansije mnogih Kineza.
Dugoročne prognoze MMF-a su manje optimistične, predviđajući pad godišnjeg ekonomskog rasta Kine na 3,3% do 2029. godine. Ovo smanjenje se pripisuje brzo starenju stanovništva, sporijem rastu produktivnosti i trajnim problemima u sektoru nekretnina.
Izveštaj takođe ukazuje na potencijalne negativne efekte kineskih industrijskih politika na globalne trgovinske partnere, što je ključno pitanje spora između Vašingtona i Pekinga. Američki zvaničnici tvrde da Kina pruža nepravednu podršku svojoj industriji, dok Kina odbacuje ove tvrdnje, optužujući SAD i druge nacije za nepravedna ograničenja na izvoz tehnologije.