Američki ‘zeleni plan’ trebalo bi da bude ‘poziv za buđenje’ industriji u EU

Američki ‘zeleni plan’ trebalo bi da bude ‘poziv za buđenje’ industriji u EU

Francuski ministar finansija Bruno Le Mer rekao je u petak da se plan Vašingtona vredan 430 milijardi dolara za podsticanje klimatski prihvatljivih tehnologija u Sjedinjenim Državama mora posmatrati kao poziv za buđenje za Evropu.

EU „mora biti u stanju da pomesti pred sopstvenim vratima“ pre nego što se zabrine o efektima američkog klimatskog plana na evropsku industriju, rekao je Le Mer za AFP u Vašingtonu, gde je bio deo državne posete francuskog predsednika Emanuela Makrona SAD.

Iako je EU već „promenila svoj pristup“ u promovisanju zelene industrije, američki klimatski plan mora se posmatrati kao „poziv za buđenje“ u Evropskoj uniji, dodao je on.

Le Merovi komentari usledili su u trenutku kada su zemlje EU kritikovale značajni vašingtonski Zakon o smanjenju inflacije (IRA), videvši ga kao antikonkurentski i pretnju evropskim radnim mestima, posebno u energetskom i automobilskom sektoru.

Zakon, osmišljen da ubrza američku tranziciju na niskougljeničnu ekonomiju, sadrži oko 370 milijardi dolara subvencija za zelenu energiju, kao i smanjenje poreza za električne automobile i baterije proizvedene u SAD.

Makron je u sredu kritikovao odredbe plana „Made in USA“ kao „superagresivne“ za evropska preduzeća.

Ali na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Makronom, Bajden je rekao da su se on i francuski lider složili da „razgovaraju o praktičnim koracima za koordinaciju i usklađivanje naših pristupa“, iako je rekao da se neće izviniti zbog američkog plana.

Bajden je dodao da IRA nikada nije imala za cilj da stavi u nepovoljan položaj bilo kojeg saveznika SAD.

Komesar EU za unutrašnje tržište Thierri Breton je prošlog meseca zapretio da će se obratiti Svetskoj trgovinskoj organizaciji i razmotriti „mere odmazde“ ako Sjedinjene Države ne ponište svoje subvencije.

Le Mer je takođe kritikovao sopstvene planove EU za klimatsku potrošnju, tvrdeći da su oni previše glomazni i preopterećeni birokracijom.

„Ako je ambicija ista“ kao Evropljani, Sjedinjene Države se oslanjaju na metode koje su „jednostavnije i brže“, rekao je on.

„Oni stavljaju trenutne i ogromne poreske kredite tamo gde pružamo državnu pomoć (konkretnim projektima) za čije usvajanje je ponekad potrebno dve godine i koje su previše složene za sprovođenje“, rekao je Le Mer.