Kohortna studija starijih osoba otkrila je da su oni koji su sledili preporučene smernice za vežbanje pre pandemije imali znatno manje šanse da budu zaraženi ili hospitalizovani od COVID-19 od onih koji nisu sledili smernice
Treba vam još jedan razlog da nastavite sa rutinom vežbanja? Ako ostanete aktivni, to vas može zaštititi od infekcije i hospitalizacije od COVID-19.
Nova studija koju su vodili istraživači iz Brigama i Ženske bolnice, osnivača Mass General Brighama, sugeriše da su viši nivoi fizičke aktivnosti pre početka pandemije 2020. godine bili povezani sa manjom verovatnoćom zaraze COVID-19 ili razvojem infekcije od njega. to je bilo dovoljno ozbiljno da zahteva hospitalizaciju.
Studija je otkrila da su odrasli koji su se pridržavali smernica za fizičku aktivnost SAD i Svetske zdravstvene organizacije pre pandemije imali 10% manje šanse da se zaraze COVID-19 i 27% manje šanse da budu hospitalizovane zbog njega u poređenju sa ljudima koji su bili neaktivni. Rezultati su objavljeni u JAMA Netvork Open.
„Pandemija COVID-19 pružila je veoma jedinstvenu priliku da se sagleda potencijalna korist fizičke aktivnosti iz podataka koji su prikupljeni pre nego što je počela“, rekao je glavni autor Dennis Munjoz Vergara, DVM, MPH, instruktor u Osher centru za integrativnu medicinu i Odeljenje za preventivnu medicinu u Brigamu i Ženskoj bolnici.
Studija je kombinovala podatke iz tri tekuće, prospektivne, randomizovane grupe kliničkih ispitivanja (COSMOS, VITAL i VHS) i uključivala je 61.557 odraslih osoba sa prosečnom starošću od 76 godina, koji su obezbedili prepandemijske samoizveštaje o faktorima životnog stila i vežbanju, uključujući vreme koje su proveli na aktivnosti kao što su biciklizam, hodanje, trčanje i penjanje uz stepenice.
Učesnici su zatim kategorisani kao neaktivni, nedovoljno aktivni ili dovoljno aktivni na osnovu smernica za fizičku aktivnost. Od maja 2020. do maja 2022., oni koji su dovoljno aktivni imali su 10% smanjenje infekcije COVID-19 i 27% smanjenje hospitalizacije zbog COVID-19 u poređenju sa onima koji su neaktivni. Nalazi takođe sugerišu da koristi fizičke aktivnosti na COVID-19 mogu biti jače kod žena.
Neka od ograničenja studije uključuju da je ona opservacijska, da koristi podatke samoprijavljene i da ne može uzeti u obzir promjene zdravstvenog ponašanja koje su se možda dogodile tokom pandemije. Potrebne su dalje studije kako bi se ovi nalazi generalizirali na različite grupe ljudi.
Istraživački tim planira dalje da istražuje vezu između fizičke aktivnosti koja dovodi do pandemije COVID-19 i drugih aspekata zdravlja i blagostanja kao što su depresija i društvena povezanost.
Hovard D. Sesso, ScD, MPH, stariji autor i saradnik epidemiolog u Odeljenju za preventivnu medicinu i Osher Centru u BVH, rekao je: „Ova velika, jedinstvena studija na starijim odraslim osobama dok su se kretali u početku pandemije pruža važnu podršku fizičkim aktivnosti u sprečavanju infekcije COVID-19 i hospitalizacije koje se šire mogu proširiti na poboljšanu imunološku funkciju i smanjenje ranjivosti na infekcije.“